Kto by nemal rád kuriozity, a to hlavne také, ktoré vám rozhodne neutečú? Skameneli totiž už pred tisíckami rokov a ľudská fantázia im dala prazvláštne mená. Poďte sa s portálom Kudy z nudy pozrieť na Bábu a Dědka, Pokličky, kamenné hríbiky, vílie kúpeľne alebo na Ďáblovu prdel.

 

 

Dědek a Bába

Na severnom Plzeňsku u Žihle sa kedysi ťažila žula. Kameňov, ako sú Bába s Dědkem, sa tu kedysi povaľovalo oveľa viac, no len tieto dva mali skrátka šťastie a prežili. Sú to poriadni obri. Guľatý Dědek meria na šírku dvanásť metrov a je cez päť metrov vysoký. Bába s miskovitou priehlbinou je o niečo menšia.

Dostanete sa k nim ľahko. Zo Žihle sem vedie žltá turistická značka. Keby okolo nebol les, od jedného kameňa k druhému by bolo vidieť. Keď sa dostatočne pokocháte, nevracajte sa, ale pokračujte po značke ďalej, dovedie vás k malému skalnému mestu s kývanie a ďalšími zvláštnymi útvarmi.

Späť sa môžete vracať okolo Čierneho rybníka, ktorý je v teplých letných dňoch obľúbeným miestom na kúpanie.

 

 

Čertova svokra a kamenné hríby

Broumovské steny lákajú k cestám plným objavov. Jednu takú môžete podniknúť, keď sa z osady Slavný vydáte po žltej a potom po červenej turistickej značke. V lese po ľavej strane vzápätí zbadáte pozoruhodné skalné útvary, v mapách a sprievodcoch označované ako skalné hríby.

Vznikli jednoducho, nohy tvorí hornina, ktorá ľahšie a rýchlejšie zvetráva, zatiaľ čo klobúky odolávajú vetru a vode dlhšie a lepšie. Nájdete tu huby rôznych veľkostí, od malých kamenných hríbikov až po poriadnych niekoľkometrových obrov.

Aj tu platí: nevracajte sa, ale zájdite sa pozrieť ešte o kúsok ďalej až k odbočke na vyhliadku. Uvidíte odtiaľ Čertovu svokru – a verte, že ju spoznáte na prvý pohľad. Žltá značka vás zase Zajačia roklinou dovedie ku Kamenné bráne s peknou vyhliadkou na Broumov a okolie.

 

 

Pokličky nad Kokořínskou baňou

Rovnako ako slavenské huby vznikli aj slávne kokořínské Pokrievky. Sú však oveľa väčšie – najvyššia „noha“ meria 12 metrov a najširšia pokrievka má priemer až šesť metrov.

Objavíte ich cestou od hradu Kokořín do Raja, kúsok od rázcestia Pokličky s parkoviskom. Zdola však neuvidíte nič, treba sa vyšplhať po modrej značke cez množstvo drevených schodov hore na skaly. Tam sa pred vami objavia v plnej kráse, keď sa otočíte a pozriete späť do údolia.

Opäť platí: nevracajte sa, bola by to škoda. Značené cesty sa totiž v závere údolia spájajú a späť sa môžete vrátiť inou cestou údolím. Cestou vás čaká rad ďalších pekných skalných útvarov, strží a zaujímavých pohľadov.

 

 

Venušine misky alebo kde si víly perú bielizeň

V lesoch medzi Vidnavou, Žulovou a Černou Vodou sa vypína kopec Smolný. Na jeho vrcholku objavíte malé skalné mesto s upravenými vyhliadkami. Miestnou zvláštnosťou sú kamene s okrúhlymi priehlbinami – Venušine misky. Nájdete ich v rozmanitom prevedení, od veľkých mís až po celkom malé mištičky.

Vôbec neverte povestiam o dažďovej vode a jej eróznych účinkoch. Tu v Rychlebských horách široko ďaleko všetci vedia, že Venušine misky slúži miestnym škriatkom na kúpanie a pranie bielizne. Pristihnete ich však len ťažko, na to sú veľmi opatrní, ale za namáhavý výstup vás odmení pekná vyhliadka do kraja.

Miesto je ideálne taktiež pre výlet na bicykli, ale bicykle radšej nechajte dole pod záverečným výstupom. Podobné priehlbiny zdobí tiež Pohanské kamene u Višňové severne od Frýdlante.

 

 

Výlet k Ďáblovej prdeli

Toto miesto milujú hlavne slušne vychované deti, pretože kde inde môžu slobodne a nahlas vysloviť TO lákavé slovo ako práve tu, v srdci Českej Kanady pri skalnatom útvare Ďáblova prdel? Leží v krajine remíz a lúk medzi Valtinov a Novým Svetom. Turistická značka ho míňa a tak sa musíte vyzbrojiť poriadnou mapou alebo GPS. Navyše to nie je jediný skalný útvar, ktorý sa pohráva s peklom – kúsok od kývanie v Kadov objavíte Čertov náramok, v Rychlebských horách majú Čertovej kazateľnice, stopy najrôznejších čertových brán, hrádkov, stĺpov, mostov, stien a skál potom objavíte takmer v každom kútiku Česka.

 

Najlepší začiatok výletu? Kudyznudy.cz! Vyberajte z tisícov turistických tipov a objavujte Česko

Na stránkach kudyznudy.cz na vás čaká prinajmenšom 40 000 rôznych možností, kde v Česku stráviť víkend aj dlhšiu dovolenku. Nájdete tu veľa bohaté inšpirácie, a tak si tu svoj výlet môžete naplánovať presne podľa svojich predstáv.