Poznáte to. Na Facebooku niekto zdieľa článok o tom, ako deti stále sedia pri počítačoch, tabletoch, cvičia si prsty pri posielaní sms správ. Sú z toho grambľavé, nedisciplinované, nič iné ich nebaví, nechcú chodiť von. Určite ste sa o tom rozprávali aj s inými mamami, ak máte deti a dokonca, keď ani deti nemáte, ste o tom debatovali.

Priznám sa, ja to celkom neuznávam. Takisto ako nemám rada, keď sa hovorí, že deti sú zlé a za našich čias to tak nebolo. Naozaj?

Vyrastala som v 80. rokoch a moji rodičia si nikdy nenosili prácu domov. Keď sme spolu boli na výlete, u rodiny, len tak vonku, rozprávali sa so mnou, príbuznými, keď som sa nudila pri dlhej ceste hrali sme sa meno, mesto, zviera, vec.

Pozrite sa teraz okolo seba. Koľkí z nás dospelých vedia odolať tomu, aby si aj vo voľnom čase neskontrolovali, či náhodou nedostali pracovný mail, niekto ich netagoval na FB alebo nenapísal niečo, načo treba rýchlo zareagovať, lebo inak budete za nevzdelaného ignoranta. Priznám sa, bojujem s tým aj ja.

Veľakrát som videla rodičov ako svojim deťom odvrkli, lebo museli niečo napísať do telefónu. Iste, dieťa treba naučiť trpezlivosti aj faktu, že nie všetko sa krúti okolo neho, ale toto zrejme nie je správna chvíľa. Asi ťažko potom budete vyzerať konzistentne, keď budete dieťaťu opakovať, aby konečne vyplo ten tablet, lebo to nie je najpodstatnejšia vec na svete.

Fajn, dokážte sa teda aj vy odpojiť a potvrďte aj činom, že  sú pre vás dôležité iné veci. Napríklad, stokrát opakované otázky vášho dieťaťa.

Súčasné deti sú iné ako sme boli my. Tak ako sme boli my iní ako naši rodičia. Niektoré veci sa však nemenia.  Môjmu otcovi jeho otec vyčítal, že z toho koľko pozerám televízor, určite raz oslepnem. Teraz je zase môj otec presvedčený, že moja dcéra sa raz “zmagorí” z počítačových hier. Ja som neoslepla, ona tiež bude v poriadku. Pretože môj otec poznal hranice a nenechal si vnucovať názor, že robí niečo zle. To isté robím aj ja. To aké bude moje dieťa, je do istej miery aj v mojich rukách.

Aj to si treba uvedomiť, keď budete lajkovať článok o tom, aká je tá dnešná generácia detí lenivá, rozmaznaná  a závislá na technológiách.