Na našom portáli sme o tebe písali hlavne ako o dokumentaristke, ktorá sa zaujíma o ženské témy. Tvoj prvý dlhometrážny dokument o menštruácii s názvom Mesiac v Nás získal ceny na medzinárodných filmových festivaloch. Dnes si riaditeľkou festivalu Jeden svet, ktorý 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. Prečo si túto pozíciu prijala?

„Hľadali niekoho, kto má prehľad a vedel by poskladať dramaturgiu festivalu. Sama dokumenty nakrúcam a mám ich rada. Ale na prvýkrát som ponuku odmietla, pre množstvo vlastných projektov. Keď ma však oslovili aj druhýkrát, súhlasila som. Rozhodlo aj to, že som Jeden svet poznala, pravidelne navštevovala a vzala som to ako úžasnú príležitosť spolupodieľať sa na jeho formovaní. Snáď odjakživa som chcela ľuďom prinášať informácie, robiť prácu, ktorá má zmysel nielen pre mňa, ale má pridanú hodnotu aj pre spoločnosť. Keď robím film ja, tak je len jeden, na pôdu Jedného svetu však môžem priniesť desiatky filmov, ktoré v sebe nesú hlboké myšlienky, menia náhľad na svet, rozširujú horizonty a menia tak spoločnosť k lepšiemu.“

 

Ako sa do tvojej novej práce premietlo, že ťa ako dokumentaristku zaujímajú ženské témy?

„Až keď sme mali program festivalu hotový, zistila som, že sa to prejavilo veľmi (smiech). Uvedomila som si, že máme mnoho dokumentov so ženskými hrdinkami. Myslím si však, že zaujmú aj mužov, rovnako ako aj ženy zaujímajú mužské príbehy.“

 

Napríklad?

„V sekcia Hrdinovia a hrdinky prinášame príbehy jednotlivcov, ktorí dokázali veľké veci. Sú to inšpiratívne príbehy o tom, ako vytrvalosť a vôľa dokáže vyhrať nad nadnárodnými spoločnosťami či zachrániť krajinnú oblasť. Je tam aj príbeh 14-ročného dievčaťa s názvom Aktivistka, ktoré zachránilo celé mesto a jeho okolitú prírodu pred tým, aby tam postavili obrovskú fabriku a začali ťažiť. Iný príbeh je zas Bojovníčka s nenávisťou o 70-ročnej Berlínčanke, ktorá 30 rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s antisemitskými plagátmi či hákovými krížami v podchodoch, vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami.

Sekcia Máte právo vedieť neprinesie nové filmy, ale klasiky, ktoré treba vidieť. Zaradila som do nej aj sondu o sexualite a živote ženy, o tom, kedy je žena naozaj slobodná. Je to 6-hodinový film fenomenálnej režisérky Jennifer Fox, ktorý nakrúcala so ženami z rôznych kultúr v takmer 20 krajinách sveta. Pozrieť si ho môžete počas vôbec prvej Papučovej noci Jedného sveta. Celkovo máme veľa dobrých filmov, pretože ja, keď vidím dobrý film, chcem ho ukázať všetkým. A to sa myslím odrazilo aj v programe. (smiech)“

 

 

Bolo z čoho vyberať? Stále vznikajú dobré dokumenty?

„Stále. A my prinesieme naozaj silné filmy. Vyberala som také, aby riešili potrebné a pálčivé témy, ale zároveň boli kvalitne filmársky aj vizuálne spracované.“

 

Festival bude tento rok venovaný pamiatke zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Čo všetko k tejto téme prinesiete?

„Prežívame po smrti novinára dramatické obdobie, preto sme festival venovali slobode slova a ako tému si zvolili provokatívne Shut up! Jedna celá nová sekcia Uhol pohľadu je venovaná novinárskej a reportérskej práci a investigatíve, je o novinároch, ktorí často riskujú vlastné životy či životy svojich blízkych, lebo chcú priniesť verejnosti pravdivé informácie. Chceme riešiť, kde sme sa dnes ocitli, prečo je tak veľmi potrebná sloboda slova, aké je ľahké skĺznuť a premeniť slobodnú krajinu na neslobodnú. Máme aj špeciálnu premiéru krátkeho dokumentu Osudy slobody Jakuba Šuvadu, venovaného Jánovi Kuciakovi. Otvárací film bude zase o ukrajinskom filmárovi Olegovi Sencovi, ktorý za to, že prejavil svoj názor a nesúhlasil s anexiou Krymu, je na Sibíri odsúdený na 20 rokov väzenia. Témou Shut up! upozorňujeme presne na to, aké je dôležité, aby ľudia nemlčali, ale hovorili nahlas o tom, čo sa deje. A aby sme nedopustili, aby nejaký režim umlčiaval, vraždil či nespravodlivo odsudzoval tých, ktorí sa postavia mocným.“

 

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Foto - archív ZVM 

 

Ako ty vnímaš slobodu slova?

„Pre mňa je to esenciálna časť môjho života. Sloboda slova musí existovať a fungovať, inak sa znova vrátime do tmárstva, keď boli informácie strážené. Ak to dovolíme, tak tie korupčné a nemorálne sily budú hrať absolútny prim,.“

 

Máš pocit, že je u nás ohrozená sloboda slova?

„Myslím si, že máme veľmi veľa odvážnych novinárov, ktorí sa nedajú zastrašiť, ale vražda ich kolegu je jasná hrozba pre ostatných. Páchateľ musí byť odsúdený, aby bolo jasné povedané, že žurnalistov nesmie nikto zastrašovať a ohrozovať.“

 

 

Aké ďalšie témy festival prinesie?

„Máme šesť sekcií, Uhol pohľadu je venovaná novinárom. Slepá škvrna to sú fenomény okolo nás, ktoré nechceme vidieť ako novodobé otrokárstvo, anorexia, pedofília. Máme veľmi silný film na túto tému, príde aj otec chlapca, ktorý bol zneužitý v Katalánsku. Štyridsať rokov učiteľ v katolíckej škole zneužíval desiatky chlapcov a stále je na slobode, nikto s tým nechce nič mať, ani cirkev, ani súdy, ani polícia. Je to o zlyhaní právneho systému a sociálnej siete pre obete.“

 

Jedna sekcia je venovaná aj deťom, aké filmy si môžu pozrieť a pre akú vekovú kategóriu sú určené?

„Sú to filmy pre rôzne vekové kategórie detí, želali by sme si, aby si ich pozreli s rodičmi a využili to na otvorený dialóg na témy ako empatia k slabším, hendikepovaným, rasová neznášanlivosť, homofóbia. Sú určené deťom od sedem rokov po tínedžerov.“

 

Ako dôležité sú takéto stretnutia a diskusie offline v dnešnej dobe onlinu? Dokážu meniť mienku alebo len utvrdzujú v názoroch tých presvedčených?

„Dokážu meniť mienku, ale s vekom to ide ťažšie. Čím je človek starší, tým menej rád svoje názory mení, je presvedčený o svojej pravde. Aj preto venujeme priestor deťom a školám, lebo s formovaním treba začať skoro, aby s toleranciou, empatiou a pochopením voči druhým vyrastali. Aby uplatňovali kritické myslenie v čase pretlaku informácií, aby rozumeli, čo je skutočná informácia a čo je vymyslený blud. Myslím, že Jeden svet deťom je skvelý v tom, že film si pozrú spoločne, lebo to je iný zážitok, potom príde niekto, kto im to ešte podá, vysvetlí, doplní, rozbehne diskusiu.“