Nebuď baba. Zvykli sme ako tínedžeri vravieť, keď mal niekto z nás strach alebo sa zdráhal zúčastniť sa nejakej nebezpečnej akcie. Ani neviem, odkiaľ sme to mali, asi sme to najskôr niekde počuli. Od starších. Chlapcov.

Neviem, čo si vravia baby, keď majú strach a posmeľujú sa. Ale bral by som, keby to bolo práve „buď baba“! Pretože za posledný rok som sa dopočul o toľkých odvážnych ženách a dievčatách, až sa začínam hanbiť za svoj „neodvážny“ život.

Stačí sa pozrieť, čo mladé odvážne ženy v posledných rokoch dokázali. Napríklad vo februári. U nás to možno ani nestálo za zmienku, ale pre jednu krajinu na juhovýchode Afriky a najmä pre jej ženy to bol historický míľnik. Štát Malawi zakázal detské sobáše.

Ono je to asi ťažké si vôbec predstaviť, že niekde sa vydávajú aj 10-ročné dievčatá. Veľakrát preto, aby zabezpečili už aj tak chudobnú rodinu. Pre takzvané „hladové nevesty“to znamená nielen koniec akejkoľvek možnosti na vzdelávanie a uplatnenie sa v živote, ale v prípade predčasných tehotenstiev aj zdravotné problémy, často ohrozujúce holý život týchto dievčat.

Memory Banda, dnes 20-ročná aktivistka z Malawi, sama ušla takémuto osudu. Vzoprela sa po tom, ako jej sestru Mercy vydali za staršieho chlapa, keď mala iba 11 rokov. Neviem si predstaviť tu beznádej zoči-voči tradíciám, všeobecnému spoločenskému princípu a vláde, ktorá si nechce nikoho pohnevať. Napriek tomu sa táto mladá žena pustila do boja, ktorý sa skončil zmenou ústavy.

Tých príbehov je veľa. Mohol by som rozprávať o 12-ročnej Codou Fall zo Senegalu, ktorá od desiatich rokov pracovala 12 hodín denne v Dakare, tri hodiny od svojich rodičov, len aby im finančne pomáhala. Napriek tomu sa rozhodla vystúpiť z kruhu a financovať si aj štúdium. Sama. Lebo raz chce byť prezidentkou. A vôbec nemusíme chodiť do krajín tretieho sveta. Chcel by som mať odvahu 15-ročnej Britky Ambrin, praktizujúcej moslimky, ktorá vedie kampaň za povinnú sexuálnu výchovu na školách. Pretože často predpojatý prístup rodičov spôsobuje čoraz viac tehotenstiev maloletých, ktoré odsunú takéto dievčatá na okraj spoločnosti. A takto by som mohol pokračovať príklad za príkladom. Tie mená by vám nič nehovorili.

Sú to všetko baby, ktoré si povedali, nebuď „posera“. Oveľa skôr, ako by sa vôbec odvážnymi rozhodnutiami v živote mali zaoberať. Vďaka svojej odvahe ale menia náš svet, často plný zbabelých rozhodnutí z minulosti, pri ktorých sa žien, žiaľ, nikto na ich názor ani nepýtal. 

 

Prečítajte si aj Keď ideš domov a nikdy si tam nebol