JOHANNESBURG. Kravský hnoj a listy rastlín sú medzi pomôckami, ktoré dievčatá vo vidieckej Afrike musia používať namiesto drahých hygienických vložiek, pričom niektoré jednoducho nechodia školy, keď im začne menštruácia. Tlačovej agentúre DPA to v pondelok uviedla Tlangelani Shilubaneová, zástupkyňa hlavnej predstaviteľky Populačného fondu OSN (UNFPA) pre Juhoafrickú republiku (JAR).

 

Prečítajte si

Z dediny vyhostili počas menštruácie ženu ako nečistú. Zomrela

 

Používajú staré uteráky

Vlády, organizácie občianskej spoločnosti a firmy v južných oblastiach Afriky podnikajú aktivity pri príležitosti Medzinárodného dňa hygieny počas menštruácie, ktorý pripadá na 28. mája a je zameraný na zmiernenie hygienických problémov, ktorým čelia dievčatá žijúce v chudobe v tomto regióne. "Jednou z hlavných príčin, ktoré vedú k tomu, že ženy sú zanedbávané a diskriminované, je aj menštruačný cyklus," uviedla Shilubaneová.

Podľa jej slov perióda negatívne postihuje len v samotnej JAR približne 2,5 milióna dievčat. Tie napríklad vynechávajú školskú dochádzku alebo si nemôžu kúpiť hygienické potreby a musia podniknúť neobvyklé kroky, aby si vyrobili svoje vlastné. Niektoré z nich rozstrihajú staré uteráky, ktoré ich však nie vždy spoľahlivo ochránia, zatiaľ čo iné, v krajinách ako Zimbabwe a Mozambik, dokonca použijú kravský hnoj a listy a to ich pripravuje o dôstojnosť, dodala Shilubaneová.

Ministerka pre záležitosti žien v JAR, Bathabile Dlaminiová, povedala v Johannesburgu na sympóziu o menštruačnom zdraví, že svoju rolu zohráva aj postoj spoločnosti k menštruácii: "Okrem nedostupnosti hygienických vložiek čelia dievčatá a ženy aj diskriminácii, keďže spoločnosť to vníma tak, že mať periódu je hanba."

 

 

Až 70 percent dievčat nechodí do školy

Medzinárodný deň hygieny počas menštruácie iniciovala nemecká mimovládna organizácia WASH United. "Vieme najmenej o 24 krajinách, kde sa pri príležitosti medzinárodného dňa konajú akcie: od Beninu po Kiribati, od Čadu po Zimbabwe," povedala pre agentúru DPA Ina Jurgová z WASH United.

Podľa Jurgovej jedna zo štyroch žien na vidieku Kene nemá prístup k hygienickým materiálom, pričom nedávna štúdia v Ugande ukázala, že 70 percent dievčat nechodí v čase periódy na vyučovanie. Svetová banka oznámila, že 25 percent žien v Nigérii "nemá primerané podmienky na hygienu" v takýchto dňoch.

Shilubaneová vyhlásila, že riešenie týchto problémov si vyžaduje od vlád, aby na ne vyčlenili viac financií, zabezpečili prístup k tečúcej vode a oslobodili hygienické vložky od daní. Na sociálnych sieťach sa objavili heštegy #NoMoreLimits a #PeriodPower, ktoré zvyšujú povedomie ľudí o tomto probléme.