Na ministerstve zahraničných vecí začínala v roku 1999, keď Slovensko dostalo pozvánku na rokovanie o vstupe do Európskej únie (EÚ). Petra Vargová sa odvtedy venuje európskej politike na rôznych pozíciách 22 rokov. Od polovice januára je prvou ženou na poste stálej predstaviteľky SR pri Európskej únii.

"Prakticky celý jej kariérny život je spätý s Úniou. Som rád, že prvýkrát na tomto poste bude pôsobiť žena," uviedol v decembri po rokovaní vlády šéf diplomacie Ivan Korčok, ktorý Vargovú označil za jednu z najkompetentnejších osobností slovenskej diplomacie.

Petra Vargová robí európsku politiku 22 rokov

S Bruselom sa spája celá jej diplomatická kariéra. “Nastúpila som na ministerstve na Sekciu európskej integrácie v roku 1999, ktorá mala na starosť rokovania o vstupe SR do EÚ. Moje prvé vyslanie do zahraničia sa uskutočnilo v čase, keď sme sa stali členskou krajinou EÚ (2004) – boli to historické chvíle a som rada, že som mohla byť ich súčasťou priamo v Bruseli. Bola som členkou tímu, ktorý pripravoval a realizoval prvé slovenské  predsedníctvo v Rade EÚ v roku 2016. Teraz ide o moje tretie vyslanie na Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli, ktoré rýchlo nadväzuje na moje predchádzajúce pôsobenie v Bruseli,” uviedla pre Ženy v meste Petra Vargová.   

Diplomatka Petra Vargová.  Foto - archív PV

Vymenovanie Petry Vargovej je prelomovým rozhodnutím. Ide o veľmi náročný post na našej najväčšej zahraničnej misii, ktorá má takmer 100 zamestnancov. Znamená to veľa aj z pohľadu zastúpenia žien v slovenskej diplomacii. 

Málo žien vo vysokej diplomacii

Hoci tvoria takmer 50 percent zamestnancov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, na pozíciach stredného a vysokého manažmentu nemajú dostatočné zastúpenie.

„Na vyššej riadiacej úrovni, ako je úroveň štátnej tajomníčky a na úrovni generálnych riaditeľov sú momentálne štyri ženy, zatiaľ čo mužov je dvanásť. Na strednej úrovni však máme 30 žien a 46 mužov,“ uviedla Oksana Tomová v relácii SVET Pavla Demeša s tým, že momentálne máme 11 veľvyslankýň a generálnych konzuliek.

Časy, keď diplomacia bola doménou mužov, sú už, myslím, dávno minulosťou. Dnes sú ženy rovnocennými a kompetentnými partnermi za „okrúhlymi stolmi“, aj keď zo skúsenosti musím priznať, že nie vždy je dosiahnutá parita. Ale myslím, že je to otázka relatívne krátkeho času, kedy sa „počty“ vyrovnajú. Som rada, že Slovensko a slovenská diplomacia pokračuje v pozitívnom trende, o čom svedčí aj rastúci počet slovenských veľvyslankýň na našich zastupiteľských úradoch,” povedal pre Ženy v meste Vargová s tým, že sa takto začíname vyrovnávať napr. so severskými krajinami, ktoré majú dlhoročnú politiku obsadzovania žien na vysokých diplomatických postoch.

Odovzdávania poverovacích listín od prezidentky Zuzany Čaputovej (vpravo). Foto - archív PV

Brusel: diplomacia online

Petra Vargová vedie našu misiu v Bruseli od polovice januára, v čase pokračujúcej pandémie, ktorá poznačila európsku politiku. Agendu tvoria z veľkej časti iniciatívy, návrhy a opatrenia, ktoré majú pomôcť členským krajinám v boji s pandémiou v rôznych oblastiach. “Popri zdravotníctve aj v doprave, obchode, sociálnej dimenzii a pod. Zároveň sa Únia intenzívne zaoberá aj riešením ekonomických a sociálnych dopadov tejto krízy,” hovorí Petra Vargová. 

Nemení sa len obsah, ale aj forma, akou Európska únia momentálne funguje. “V praktickej rovine sa veľa rokovaní presunulo do online priestoru, čo je pre diplomaciu nie práve ideálna realita. Výrazne sa tak limitovali možnosti osobných kontaktov a neformálnej interakcie – tzv. koridorovej diplomacie, ktorá je tradičným nástrojom práce diplomatov,” vysvetľuje Vargová rozdiel.