Nová americká veľvyslankyňa v Rusku Lynne Tracyová pricestovala včera do Moskvy. "Vitajte späť v Rusku, veľvyslankyňa Tracyová!" uviedla ambasáda a zverejnila jej fotografiu, ako stojí pri limuzíne s vlajkou USA pred budovou diplomatickej misie. Deň pred odchodom do Moskvy sa stretla s ruským veľvyslancom v USA Anatolijom Antonovom, obsah ich rozhovoru však nebol zverejnený.

S pôsobením v Rusku má Lynne Tracyová už svoje skúsenosti. V rokoch 2014-2017 pôsobila na americkej ambasáde v Moskve ako zástupkyňa amerického veľvyslanca. Pred svojím aktuálnym vymenovaním pôsobila ako veľvyslankyňa v Arménsku.

Prvá žena veľvyslankyňa v Rusku

Americký prezident Joe Biden nominoval Tracyovú na post veľvyslankyne vlani v septembri. V decembri ju potvrdil americký Senát drvivou väčšinou 93 hlasov. Stalo sa to len niekoľko hodín predtým ako Senát navštívil ukrajinský prezident Zelenskyj. Je prvou ženou na tomto poste.

Tracyová sa po svojom zvolení vyjadrila, že „je vďačná za dôveru, ktorú do mňa vodcovia národa vložili v období bezprecedentného napätia vo vzťahoch medzi USA a Ruskom, spôsobeného ruskou vojnou na Ukrajine“.

Demokrat Bob Menendez, ktorý predsedá Výboru pre zahraničné vzťahy, sa zo zvolenia Tracyovej tešil. "Je to kariérna diplomatka s výnimočnými skúsenosťami vo vedení a verejnej službe," povedal.

"Má odvahu plniť si svoje povinnosti tvárou v tvár nepriateľskej vláde a zastupovať Ameriku za múrmi Kremľa. A má skúsenosti s vedením misie na jednom z najnáročnejších a najťažších miest, kde dnes naši diplomati pracujú," dodal.

Najtemnejšie časy americko-ruských vzťahov

Tracyová prichádza do Moskvy zastupovať americké záujmy v najtemnejšom momente americko-ruských vzťahov od konca studenej vojny. Vojna na Ukrajine prakticky zastavila diplomaciu medzi Amerikou a Ruskom, hoci obe krajiny naďalej prevádzkujú veľvyslanectvá s obmedzeným počtom zamestnancov vo svojich hlavných mestách.  

Americkí predstavitelia uviedli, že udržiavanie niektorých väzieb je dôležité, aby sa predišlo nedorozumeniam a chránili životne dôležité záujmy. Obe krajiny mali pred časom spor v spojitosti s personálnym obsadením svojich veľvyslanectiev.

V Pakistane prežila útok ozbrojencov

Lynne Tracyová je kariérna diplomatka. Pochádza z Ohia, vyštudovala univerzitu v Georgii a právo na Univerzite v Akrone. Ovláda plynule ruský jazyk. Bola hlavnou poradkyňou pre ruské otázky v Úrade pre európske a euroázijské záležitosti Ministerstva zahraničných vecí.

Vystriedala viaceré diplomatické posty v krajinách Strednej Ázie. V hlavnom meste Afganistanu Kábule zastávala funkciu politickej dôstojníčky.

Počas pôsobenia v Pakistane si prešla desivou skúsenosťou. V roku 2008 v Péšaváre zaútočili na jej auto ozbrojenci ostrou paľbou. Tracyovej, jej osobnému strážcovi aj vodičovi sa podarilo uniknúť. Tracyová sa na miesto činu vrátila ešte v ten istý deň a v svojej misii v Pakistane pokračovala aj po incidente. Vtedajšia ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová jej za tento čin udelila ocenenie za hrdinstvo.

Pred svojím vymenovaním pôsobila ako veľvyslankyňa v Arménsku.