RIMAVSKÁ SOBOTA. Najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí a veľká opozícia planéty Mars, ktorá bude k Zemi najbližšie od roku 2003. To sú podľa astronómov dva mimoriadne nebeské úkazy, ktoré bude možné pozorovať v piatok 27. júla.

 

Najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí

"Pôjde o najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, jeho čiastočná fáza bude trvať tri hodiny a 55 minút a úplná fáza hodinu a 43 minút. Mesiac bude prechádzať tesne nad stredom zemského tieňa a tak sa počas úplnej fázy na jeho povrch bude premietať tmavá hnedastá škvrna," konkretizoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Čiastočné zatmenie Mesiaca sa začne podľa jeho slov krátko pred západom Slnka, okolo 20.30 h. "Postupujúci zemský tieň po mesačnom povrchu si v malom ďalekohľade všimneme už v priebehu niekoľkých minút. Pri začiatku úplného zatmenia o 21.30 h už bude obloha dostatočne tmavá, aby vyniklo červenohnedé sfarbenie mesačného povrchu," dodal Rapavý s tým, že maximálna fáza zatmenia nastane o 22.22 h a zatmenie sa skončí až po polnoci.

 

Prečítajte si

Ďalšie zatmenie Slnka bude až v roku 2021

 

Veľká opozícia Marsu

V rovnaký deň ako zatmenie Mesiaca sa odohrá aj druhý úkaz, veľká opozícia Marsu. "V opozícii sa planéty dostávajú najbližšie k Zemi, sú nad obzorom počas celej noci a dosahujú maximálnu jasnosť," vysvetlil astronóm. Doplnil, že v tomto prípade bude vzdialenosť Marsu od Zeme len 58 miliónov kilometrov, čo je najbližšie od roku 2003.

"V ďalekohľade ho uvidíme ako červenkastý kotúčik. Za dobrých podmienok aj s polárnou čiapočkou a tmavými útvarmi na jeho povrchu. Najbližšia veľká opozícia Marsu nastane až v roku 2035," zakončil Rapavý.

 

Kde môžete zatmenie mesiaca sledovať

Dva mimoriadne nebeské úkazy dnes bude možné sledovať vo Hvezdárni a planetáriu v Košiciach na Popradskej ulici. V piatok je tam od 20.00 h do 24.00 h pre verejnosť pripravený program Mars a zatmenie Mesiaca – pozorovanie úplného zatmenia Mesiaca a Marsu v perihéliovej opozícii, filmy o Marse a zatmeniach.

„Tak ako iné astronomické zariadenia, aj my sa snažíme pozorovať tieto výnimočné úkazy. Zatmenie síce vidno aj voľným okom, ale ďalekohľadom toho uvidíme viac, napríklad krátery a možno aj výraznejšie rozdiely zafarbenia Mesiaca, keď bude v tieni Zeme. Okrem toho v čase úkazu trikrát preletí orbitálna stanica po oblohe, bude to viditeľné aj z Košíc,“ povedal pre TASR Peter Kaňuk z pracoviska Hvezdáreň a planetárium Centra voľného času Košice.

 

Kúpalisko Kamenný mlyn.  Foto - TASR

 

Zatmenie a nočné kúpanie v Trnave

Obyvatelia i návštevníci Trnavy budú môcť sledovať najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí v čase od 20. do 24. hodiny v areáli kúpaliska Kamenný mlyn. „Je to rekreačná oblasť na okraji mesta, kde je najmenší svetelný smog, takže tie podmienky na sledovanie zatmenia Mesiaca tam budú podstatne lepšie ako v samotnom meste,“ skonštatoval Pavol Tomašovič z trnavského mestského úradu. 

Návštevníci kúpaliska budú môcť vzácny úkaz na oblohe sledovať aj priamo z bazéna, ktorého časť bude sprístupnená na nočné kúpanie. „Celý bazén má rozlohu 6227 metrov štvorcových. Na nočné kúpanie bude z bezpečnostných dôvodov sprístupnená len jedna časť,“povedal Tomašovič. Celý areál kúpaliska prešiel vlani rozsiahlou rekonštrukciou, mesto do neho investovalo 160.000 eur. Celková kapacita areálu je 2200 návštevníkov.