Na frekventovanej križovatke sa v suchej tráve váľala mama. Malý deväťročný Kajo sa ju opakovane pokúšal postaviť na nohy a popritom jej neúnavne zberal z čierneho svetra kusy starej trávy, ktoré sa pravidelne dopĺňali po každom páde mamy späť na chrbát. Kajo sa občas zúfalo pozrel po autách, či mu niekto nepomôže s jeho trápením, ktoré bolo nad jeho detské sily. Detským hlasom plačlivo skučal a presviedčal mamu, aby sa postavila a mňa zas o tom, že mamu len bolia nohy…

Mamu bolí celý život. Je to unavená žena bez partnera, s malým Kajom, ktorá podľahla v mizérii života alkoholu...

Z prízemného okna paneláku na mňa hľadí vyhoreným pohľadom s cigaretou v ruke Kajov dedo. Mama sa cíti trápne a dookola opakuje, že to prehnala. Kajo je šťastný, že sú doma, drží mamu za ruku a druhou ju hladí a citlivo jej vraví, aby išla pomaly do schodov. Kráča pri nej v čiernych poltopánkach, na ktorých ma zošliapnutú pätu, pretože sú mu už asi rok malé. Veľmi pekne mi ďakuje.

Kajo je v svojom malom svete šťastný. Či bude aj zajtra, neviem. Je mi smutno za každého malého Kaja, ktorý sa musí postarať o svoju maminu.

 

Volá mi Aďka: „Si v poriadku? Bála som sa o teba.“

Vysvetľujem jej moje zdržanie. „Pomôžeme mu, neboj sa. A dávaj si pozor, už je tma.“

 

Na facebookovú prosbu sa ozvala Matrikárka z Malého Mesta. Kaja aj jeho maminu pozná veľmi dobre a na úrade sa im snažia pomáhať už niekoľko rokov.  Kajo je veľmi šikovný chlapec, nadaný v matematike a futbale. Má okolo seba dobré duše z úradu aj medzi učiteľmi a hlavne výborných spolužiakov, ktorí ho držia nad vodou a pomáhajú mu, keď mu je najťažšie. Mamina sa pretĺka komplikovaným životom spolu s Kajom a s alkoholom. S alkoholom, do ktorého ju zasvätila jej vlastná mama, sa nevie roky rozlúčiť a spôsobuje jej a malému Kajovi na každom kroku problémy. Nepomáhajú jej ani upozornenia, že si bude musieť čoskoro vybrať, s kým chce putovať ďalej. S Kajom alebo s fľaškou.

Mama sedí u Matrikárky, ktorá jej spolu s kolegyňou dáva čítať môj zážitok z toho večera. Mama plače a niečo sa v nej v tej chvíli zlomí. Práve sa rozhodla prvýkrát s pomocou doktorov zabojovať s alkoholom. Odchádza na tri mesiace na liečenie.

Prešlo šesť týždňov a ja sedím prvýkrát zoči voči Matrikárke vo večernom prítmí penziónu Malého Mesta. Našu spoluprácu tak presúvame z virtuálneho sveta do reálneho. Sympatická žena mi vysvetľuje, čo sa udialo. Mamina vytrvalo bojuje a vyzerá to, že chce potiahnuť celé tri mesiace. Je rozhodnutá o Kaja bojovať a z telefonátov je cítiť, že je dnes iným človekom ako bola predtým. Bod zlomu zrejme nastane až po jej návrate do Malého Mesta, aby nespadla do pôvodnej partie a aby mala stabilné zamestnanie. Matrikárka s kolegyňou už obiehajú miestnych podnikateľov a snažia sa jej nájsť aspoň čiastočný úväzok. Matrikárka a kolegyňa sú úžasné. Necítiť z nich žiaden úradnícky pátos, len čistú človečinu.

O Kaja sa svedomito stará jeho starý otec. Sedemdesiatdvaročný muž, s ťažkým osudom, je ich oporou už roky.  S Kajom sa každý večer učí a pripravuje im obom stravu. Kajo je momentálne na prázdninách u neďalekej rodiny, z rozpočtu, ktorý sme mu vytvorili, dostal nové oblečko a obutie, futbalovú registračku na sezónu, zaplatí sa mu družina a na zimu pribudnú nové halovky. Mesto mu vybavilo takmer bezplatné obedy v škole. Kajo je v  spojení s maminou a teší sa z každého dňa, ktorý mama pridáva k tým víťazným.

S nastávajúcim večerom opúšťam Malé Mesto a pokračujem za mojimi dievčatami. Je cítiť, že hviezdy sú v správnej pozícií a veci idú tak, ako majú. Krehkosť súčasného stavu je všade citeľná a preto treba okolo Kajovho príbehu chodiť citlivo po špičkách a veriť, že sa veci natrvalo usadia.

Je veľa podobných príbehov, ktorým stačí malé pošťuchnutie, aby sa pohli správnym smerom. Príbehy, o ktoré hlavní aktéri nestáli a predsa sa do nich dostali a nevedia ako z nich von. Pozrite sa zajtra okolo seba, či práve nekrižujete život malého Kaja alebo jeho maminy. Možno potrebujú práve vaše pošťuchnutie.

 

(Autor je dlhoročný vrcholový IT manažér s rozsiahlymi skúsenosťami v oblasti informačných technológií, automatizácie a robotiky. Vedie firmu, ktorá vymyslela senzory do kontajnerov, aby sa odvážali, až keď budú plné. Nápad získal niekoľko ocenení a senzory sa montujú po celom svete.) 

 

 

Prečítajte si aj Vládna kríza "nikaragujskými" očami