Aké je tajomstvo šťastného vzťahu? Tiež neviem. Stále hľadám. Ak vynechám mantry o dôvere (áno, áno, snažím sa nežiarliť), vlastnení (nikto nie je náš, zabudnime na ilúzie) či súznení duší (súznieť na 100 percent 100 percent času sa asi nedá ani sama so sebou), tak najnovšie fičím na premise, že máme dovoliť tomu druhému, aby robil chyby.

Lebo dokonalosť je inak dosť divná. Úprimne, poznáte niekoho, kto je naozaj dobrý vo všetkom (smutne musím priznať, že ja to nie som)? A áno, uznávam, že vydržať niekedy eskapády dospelého človeka, ktorý sa snaží popasovať s tak pre vás jednoduchou vecou ako je mesačný balans na účte, môže byť niekedy skúškou nielen trpezlivosti, ale aj vašej lásky k nemu.

Alebo, ak sa ten druhý/druhá rozhodne, že nechá istú prácu. A netuší, čo ďalej. Hľadá, skúša, vymýšľa. Pritom, prečo preboha by nemohol ísť robiť na to miesto, čo vyzerá tak dobre? Že mu intuícia radí odmietnuť? Intuícia? No prosím, veď je to čisto neracionálne rozhodnutie. Ženieš sa do záhuby, chce sa vám zakričať a poriadne ním/ňou zatriasť.

No vydržať to, prípadne poradiť, len ak sa pýta, stojí za to. Objavíte totiž lásku. Možno aj troška rešpektu. A hlavne objavíte toho druhého. To, aký naozaj je. A tiež, dáte človeku dôveru v jeho sily, to je jeden z najväčších darov.

Zažiť toho druhého bez príkras je začiatok lásky. Takej, čo nasleduje, keď skončia titulky romantického filmu, potom, keď prvýkrát zvýšite hlas a ona/on zostane, keď poviete na seba aj to, čo ste tajili roky...

Takže dole s ružovými okuliarmi! Len bez nich stretneme lásku. Lebo všetko, kde vidíme človeka dokonalého, je len ilúzia, očarenie, zaľúbenie... blud. Láska začína až za tým. Či máme na ňu odvahu je druhá vec. Či vydrží tiež (na dlhotrvajúci vzťah totiž treba ešte aj hlboké priateľstvo).

No dosť bolo rečí ako z veľkej knihy. Veď, čo ja viem o živote? Len skúšam, mýlim sa a padám. A to radím aj vám. Dovoľte si robiť chyby a dovoľte to aj tomu druhému, nehrajte sa na šikovného a nešikovného či dobrého a zlého – týmto jediným som si istá.

 

Prečítajte si aj Všetko, čo viem o mužoch