BRATISLAVA. Vysvietené umenie vytiahlo do ulíc Bratislavy aj tento rok rekordný počet ľudí. Návštevnosti pomohli aj pridané nočné spoje regionálnej dopravy. Centrum bolo plné na prasknutie. Na niektoré interiérové inštalácie sa čakalo aj polhodinu. Pri iných bola tlačenica.

 

 

 

 

Väčšina návštevníkov si druhý ročník pochvaľovala, iní skôr spomínali na prvý ročník. Vstupné 8 eur sa mnohým zdalo privysoké. Niektorí sa sťažovali na výpadky elektriny.

Počasie Bielej noci prialo o čosi viac ako vlani, hoci ku koncu bolo vcelku mrazivo a zachraňoval to len čaj či varené vínko.

 

 

 

 

Návštevníci si počas bratislavskej Bielej noci mohli pozrieť 52 umeleckých projektov v podaní 230 autorov a účinkujúcich. Najviac lákali exteriérové inštalácie domácich umelcov. Budova VÚB banky sprístupnila verejnosti výhľad z 23. poschodia – videlo ho takmer 1800 divákov.

V meste sa už počas prvých hodín festivalu rozdalo 80 tisíc tlačených máp. Mobilnú aplikáciu si stiahlo 10 tisíc divákov. Vstupenky do interiérových a uzavretých výstav si zakúpilo viac než 6 tisíc návštevníkov.

A ako hodnotí Bielu noc jej riaditeľka Zuzana Pacáková:

„Druhý festivalový ročník je kritický, pretože sa ukáže, či má potenciál ísť ďalej. Po včerajšku vieme, že Biela noc sa môže stať etablovanou kultúrnou akciou, ktorá radí Bratislavu k európskym mestám kultúry. Výťažok zo vstupného použijeme na ďalšie skvalitnenie festivalu na budúci rok.“

 

 

 

 

A čo hovoria na Bielu noc niektoré návštevníčky:

Lenka Antalová Plavuchová, aktivistka a komunálna politička, Bratislava Rača

„Na Bielu noc sme sa vybrali spolu štyri rodiny s deviatimi deťmi. Ďaleko sme sa však nedostali. Rozhodli sme sa totiž nechať autá doma a ísť električkou. No z Rače bola výluka a cestu nám skomplikovali prestupy medzi električkou a autobusmi. Do centra sme dorazili okolo pol ôsmej večer. Všade boli také obrovské davy ľudí, že sme sa k niektorým dielam vôbec nepretlačili, hoci sme mali kúpené lístky. Vôbec sa nedalo prejsť napríklad cez kapitulskú ulicu, kde sme to vzdali. Určite to však nebola akcia vhodná pre deti. A náročné to bolo aj pre dospelých. To, čo sme videli sa nám páčilo. Deťom hlavne UFO. A podľa dnešných fotiek sme minuli veľa krásnych inštalácií.“

 

Lucia Čarná, reklamná textárka a novinárka, Bratislava Karlova Ves

„Najviac sa mi páčili inštalácie na Kapitulskej, v Sade Janka Kráľa, v Starej tržnici a na Starom moste. Bratislava bola na jednu noc krásnym vysvieteným mestom plným života. Je veľká škoda, že umenie takto nepreniká medzi ľudí a nezdobí mesto po celý rok. To čo ma vyrušovalo, boli plné odpadkové koše po celom meste, z ktorých vypadávali odpadky. Nikomu na magistráte nenapadlo počas Bielej noci, kde sa očakávali tisícky ľudí v uliciach zvýšiť kapacitu zberných nádob na odpad.“

 

 

 

 

Dve headlinerské diela ostávajú v Bratislave ešte pár týždňov: Esther Stocker a jej inštalácia Z budúcnosti v Kunsthalle LAB a nafukovacia inštalácia Comfort #14 od Daniela Baumanna a Sabiny Lang na fasáde Slovenského rozhlasu. Počas novembra pocestujú vybrané diela do okresných miest Bratislavského samosprávneho kraja.

Ženy v meste dávajú Bielej noci palec hore a tešia sa na ďalší ročník.  

 

Prečítajte si aj Bratislava zažila Bielu noc prvýkrát. Pozrite si ju na fotografiách