Míňam ten bilboard niekoľkokrát týždenne. Je na ňom tehotenský test a slogan Dve čiarky šťastia. Už sa ma netýka, takže som si ho spočiatku veľmi nevšímala. Začala som o ňom viac uvažovať potom, čo sa ma ako ženy dotkli skúsenosti tých mám, ktorým vyšiel pozitívny tehotenský test. Sú to rozdielne ženy a medzi sebou sa nepoznajú, ale všetkým ten pocit šťastia niekto pokazil. Nejaká iná žena. Najčastejšie svokra, mama manžela či partnera a teda budúceho otca dieťatka, ale i tá vlastná mama.  

Svokra vtedy, keď neprekypovala šťastím, že bude mať vnúča, lebo už bude tretie. Zdalo sa jej, že je to na dnešné časy priveľa, dovoliť si tri deti. Inokedy sa kyslo zatvári mama, keď jej mladí povedia, že rok a pol po prvom dieťati je na ceste druhé. Svokra i mama sa veľakrát v negatívnej reakcii zhodnú, lebo sú presvedčené, že je na prvé dieťa priskoro, keďže si syn či dcéra ešte poriadne nerozbehli kariéru. Nesplatili byt, neužili si, neboli na dovolenke. Inej svokre sa nepáčilo, že už bude vo svojom veku babičkou. Samé nepodstatné výhovorky.

Skrátka, tá prvá reakcia je katastrofálna. Je katastrofálna, hoci po pár dňoch odzneje a takmer každá žena, svokra či mama, sa spamätá a usmeje.

Ale aj tak tej prvej reakcii nerozumiem. Prvé dve čiarky som na tehotenskom teste mala pred 15 rokmi a druhé dve pred desiatimi a oba mám stále odložené. Už vtedy som si pri čakaní na pôrod v nemocnici hovorila, že je zázrak otehotnieť a porodiť zdravé dieťa. To, keď mi tehotnej empatická upratovačka hovorila, ako deň predtým na sále porodila žena trojičky a pri cisárskom reze zistili, že je v pokročilom štádiu rakoviny. Vôbec mi počas upratovania rada rozprávala hororové príbehy z pôrodov.

Vravela som si, že otehotnieť a porodiť bez problémov je veľká vec. A to dnes mnohé ženy nemôžu mať deti a iné sú prvorodičkami až po tridsiatke, čo hodnotu zázraku iba zvyšuje.

Rodičovstvo je záležitosť budúcej mamy a otca. Ak sa oni tešia, my ostatní do toho nemáme čo mudrovať, iba oslavovať.

Na dve čiarky na tehotenskom teste totiž nikdy nie je ideálny čas, ale ak sa tam objavia, nič nie je viac ako tešiť sa z nich. A hlavne v prvej reakcii. Šťastie by sme nemali časovo ohraničovať a podmieňovať, kedy šťastím je a kedy nie. Nemali by sme ho lustrovať a testovať, mali by sme mu iba dovoliť, aby nás prevalcovalo.

Asi to treba stále pripomínať, lebo čím sa máme lepšie, tým sa nás šťastie dokáže menej dotknúť. Zo šťastia sa treba tešiť vždy. Zvlášť, ak má podobu dvoch čiarok na tehotenskom teste.

 

 

Prečítajte si aj Jedna baba povedala