Dvojfarebný koláč s pudingom a smotanou chutí už na pohľad. Ak sa do neho však zakusnete, urobíte si ho aj nabudúce. Skúste overený recept od žien v meste.

Dvojfarebný koláč s pudingom

Sviatočný koláčik, krásny na pohľad a ľahučký, nadýchaný ako obláčik. Dvojfarebný koláč s pudingom, ktorým potešíte návštevu aj rodinu.

Tento koláč s pudingovou a smotanovou vrstvou si získal srdcia mnohých práve svojou bohatou chut'ou a lákavým vzhľadom. V prvom rade, účastníci akéhokoľvek posedenia či oslavy ocenia jeho skvelú chuť. Dokonalá dobrota.

Mäkké cesto, rozpustený vanilkový puding a bohatá vrstva kyslej smotany vytvárajú vzrušujúci kontrast, ktorý sa rozplýva na jazyku. Jeho estetická príťažlivosť je nezameniteľná: vrstvy svetlého a tmavého cesta, zvýraznené krémovou bielou, sú nielen chutné, ale aj vizuálne pôsobivé.

Chuťový profil koláča je osvedčená klasika – vanilka a čokoláda tvoria základ, ktorý môže byť prispôsobený pridaním ovocia alebo orieškov, čím sa tento recept stáva flexibilným riešením pre rôzne príležitosti a chuťové preferencie.

Je to ideálny dezert pre slávnostné momenty, kde každý kúsok prinesie spomienky na sviatky a oslavy. V neposlednom rade, recept je dosť jednoduchý na to, aby bol prístupný aj menej skúseným pekárom, čo umožňuje každému vytvoriť sladkú majstrovskú dielu bez potreby pokročilých pekárskych techník.

Jeho obľúbenosť je tiež posilnená univerzálnou chut'ou, ktorá apeluje na širokú paletu gurmánov, a práve tento faktor ho robí dokonalou voľbou pre rodinné oslavy alebo ako potešenie počas bežného dňa. Pocit pohody a nostalgia, ktorú tento koláč prináša, často vyvoláva spomienky na detstvo a spoločne strávené chvíle, čím posilňuje jeho miesto v srdciach tých, ktorí ho skúsili.

História pudingu

Puding má pôvod v stredovekej Európe a jeho prvotné formy boli veľmi odlišné od moderných sladkých dezertov, ktoré dnes poznáme pod týmto názvom. Prvotný puding bol pravdepodobne viac podobný klobásam alebo masovým koláčom. V Anglicku sa slovo "pudding" pôvodne vzťahovalo na jedlá pripravené v zviazanom oválnom vrecku, ktoré sa varili vo vode alebo páre.

K týmto prvým pudinkom patrili rôzne formy paštét, ktoré sa skladali z mäsa, zeleniny a obilnín, často spojených výrazným množstvom tuku a korenenia. V priebehu 17. a 18. storočia sa pudingy začali rozdeľovať na sladké a slané variácie.

Metódy varenia sa vyvinuli a objavili sa recepty, ktoré zahŕňali mlieko, vajcia a maslo, vytvárajúc tak bohatšie a rafinovanejšie textúry. Pridaním cukru a ovocia sa puding stal viac dezertom, než súčasťou hlavného jedla.

S priemyselnou revolúciou a masovou výrobou v 19. storočí sa objavili pudinkové prášky, čo umožnilo rýchlu a jednoduchú prípravu pudingu aj doma. Vynález instantných pudinkových zmesí v 20. storočí ešte viac zjednodušil a zpopularizoval prípravu tohto dezertu.

Takto sa puding stal súčasťou každodenného stravovania a začal byť vnímaný ako pohodlný, rodinný pudingový dezert. S postupným vývojom sa puding stal tiež synonymom pre rôzne typy dezertov, vrátane pečených, chladených a dokonca aj vegan verzií, ktoré si zachovali základnú charakteristiku - jemnú, hladkú konzistenciu a obľúbenosť medzi všetkými vekovými skupinami.

Máme pre vás aj recept na skvelý pudingový koláč s banánmi. A tu je fantastický Oblíž prst. Skúste aj ďalšie recepty na plnkové koláče. Skúste aj náš krém do košíčkov.

Čo potrebujeme?

 • Doba prípravy: 30 minút
 • Doba pečenia: 35 minút
 • Počet porcií: 1 veľký plech

Ingrediencie

Puding

 • 2 ks vanilkového pudingu,
 • 800 ml polotučného mlieka,
 • 6 polievkových lyžíc kryštálového cukru,

Cesto

 • 6 ks vajcia,
 • 100 ml vody,
 • 50 ml oleja,
 • pár kvapiek citróna,
 • 180 g práškového cukru,
 • 250 g polohrubej múky,
 • 1 prášok do pečiva,
 • 2 polievkové lyžice kakaa,

Na vrchnú vrstvu

 • 1000 ml kyslej smotany,
 • 8 polievkových lyžíc práškového cukru,
 • 3 polievkové lyžice kakaa,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Ohrejeme 2/3 mlieka, nasypeme cukor. Do zvyšného mlieka rozšľaháme pudingy. Keď mlieko vrie, pridáme puding a minútu miešame do husta.


   
 2. Vajcia rozdelíme na bielky a žĺtky. Z bielkov vyšľaháme hustý sneh, počas miešania kvapneme pár kvapiek citróna. Miešame cca 10 minút.


   
 3. Medzitým dáme žĺtky miešať s cukrom do peny. Do žĺtkovej peny dáme múku s práškom do pečiva.


   
 4. Za stáleho miešania prilejeme olej a vodu.


   
 5. Do cesta ručne primiešame sneh.


   
 6. Cestá rozdelíme na dve polovice a do jednej primiešame kakao.


   
 7. Na plech vystlaným papierom na pečenie vylejeme svetlé cesto.


   
 8. Na svetlé cesto vylejeme tmavé cesto.


   
 9. Lyžičkou naberieme puding a ukladáme na cesto.


   
 10. Cesto dáme na piecť do vopred vyhriatej rúry na 200 °C na 5 minút a potom stiahneme teplotu na 180 °C na 30 minút.


   
 11. Kyslú smotanu zmiešame s cukrom a dáme rovnomerne na koláč.


   
 12. Koláč dáme chladiť na 4 hodiny do chladničky a keď ho vytiahneme tak ho posypeme kakaom.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na jablkový koláč s pudingom. Alebo hruškový koláč s pudingom.

Videorecept