Mali určite cez päťdesiat, ale nedali sa prehliadnuť.  Nádherný pár. Ona štíhla tmavovláska, on švihák s hustými sivými vlasmi. Vkusne oblečení, s krásnym držaním tela a šarmantným úsmevom. Stelesnená elegancia, kdekoľvek som ich stretla. Keď večer tancovali, vravela som si, že to musia byť bývalí tanečníci, takí boli zohraní na parkete. Keď som ich videla pri pohári vína za stolom, bavili sa tak distingvovane, že som rozmýšľala v akej vysokej spoločnosti sa museli pohybovať. Zakaždým im to ladilo a priťahovali pozornosť obyčajným slušným správaním. On jej odsunul stoličku, podal kabát, otvoril dvere, ona ho všade nasledovala s láskou. Elegantní s vyberaným vkusom i správaním.

Tá elegantná súhra bola nákazlivá. Keď ste ich stretli, mali ste chuť sa ísť krajšie obliecť, viac používať slovíčko prosím a ďakujem tak, ako o tom kedysi v poučnej rozprávke pre deti spievala malá Bambuľka. Mali ste proste chuť byť lepší a sústrediť sa na dôležité detaily pri vystupovaní, na ktoré zväčša nie je čas, lebo sa ponáhľate. Zrazu mi bolo ľúto, že som prišla do francúzskej reštaurácie v ležérnom oblečení, ktoré som zvolila, pretože po obede ma čakala niekoľkohodinová cesta autom.

Kiežby sme také páry stretávali častejšie. Kiežby sme v našom okolí mali viac elegantných ľudí. Elegantných nielen v zmysel módy či vyberavého vkusu, ale aj vo vystupovaní a v správaní. Takých, čo nás nútia byť zdvorilejšími a láskavejšími. Takých, čo nás nakazia, aby sme my nakazili ďalších.

Veľa elegancie u nás nevidieť. Radšej sme ležérni ako elegantní, svojskí než staromódne slušní, arogantní ako pozorní, neobmedzovaní než podliehajúci pravidlám, neposlušní než disciplinovaní, tvrdí než láskaví. Radšej kritizujeme ako chválime, radšej nadávame ako sa tešíme, radšej udupeme ako povzbudzujeme.

Elegancia má v sebe viac ako len cit pre módu, dobrý vkus a vyberané správanie. Má v sebe rešpekt k sebe i k iným. Škoda, že sa u nás nenosí viac.  

.

Prečítajte si aj Nešetrime chválou. Hlavne u detí!