Nemám naozajstný elektrický prúd, taký, ktorý sa začína elektrickou prípojkou a končí trebárs vysávačom alebo chladničkou.

Môj elektrický prúd sa začína slnkom. Pokračuje strechou so solárnymi panelmi, káblom do „skrinky“ (sú tam svetielka), batériami, tam sa elektrina zhromažďuje. A potom svieti, alebo nabíja alebo šľahá sneh. Nevadí mu búrka, ani spadnuté vedenie. Ale dlhé vedenie mu vadí.

No a potom je tu ten pre mňa najväčší pán, menič. Uňho sa to všetko rozhoduje. Náš je na 1000 wattov. To znamená, že všetky zapojené spotrebiče musia mať spolu najviac takýto výkon.

Všimli ste si niekedy, akú spotrebu, wattov, majú napríklad žehlička, kulma, fén, teda ženské zbrane? A mužské vŕtačky a zbíjačky? Určite nie, veď kto by sa o to staral, zapnete do steny šnúru a už to vrčí, fúka alebo hreje. Maximálne, keď kupujete nového pomocníka, tak nech je v dobrej energetickej triede, najlepšie v I.A a nie v V.B.

A teraz to príde: žehlička 2500 W, búracie kladivo 600 W, varná kanvica 2000 W, vŕtačka 300 W, vysávač 1500W , karbobrúska 350 W. Vidíte ten rozdiel? Ani nechcem domýšľať všetky súvislosti.

Keď sme prišli žiť na samotu, chlapi bez problémov zbíjačkou vyvalili kus steny, ale ja si vlasy suším na slnku a vo vetre.

Samozrejme, keby sme mali na streche viac panelov a menič na viac wattov, tak by to už bolo o inom, ale my sme chceli svoj život zjednodušiť. A na tom porovnaní ženských a mužských pomocníkov to nič nemení.

Tento článok vás mal v týchto teplých dňoch pobaviť. Aj mne je veselo, veď slnko svieti a prúdu je dosť.

 

Prečítajte si aj Nech po nás nič neostane…