Pozreli sme si ju s mladšou dcérou na DVD, a neviem presne, ktorú z nás tá disneyovka chytila viac. Obom sa nám páčili Radosť, Strach, Hnev, Nechuť i Smútok, ale každej trochu inak. Mojej dcére hlavne ako kreslené postavičky v rozprávkovom príbehu V hlave. Mňa oslovilo veľa trefného, čo o emóciách zaznelo.

Postavička Nechuť nás rozosmiala, keď za najväčší problém označila pizzu s brokolicou, ale na mňa urobila dojem svojhlavosťou a úprimnosťou. Lebo nechuť nie je len o odpore k jedlu, ale aj k nesprávnym ľuďom a nesprávnym veciam. Je to aj vzdor podriaďovať sa niečomu, len preto, že to práve fičí v móde, v politike, či len tak na internete.  

Útly Strach síce v príbehu vždy preháňa a všade vidí nebezpečenstvo, podľa čoho sa mu menila aj kudrlinka vlasov, ale nie je zbytočný. Tak ako v reálnom živote, keď nás drží v strehu a núti zvážiť všetky okolnosti, než sa rozhodneme dať ho bokom. Ak prehnane nebrzdí, tak ochraňuje a pomáha a bez neho by to nešlo.

Hnev mal ohnivého ducha nielen podľa červenej farby a či ovládal Riley alebo jej otca, reagoval prehnane a bez rozmyslu, ale potrebujeme ho. Lebo aj odventilovať sa je z času na čas nutné, keď už veci nedávajú zmysel a ničia nás.

Nielen v rozprávke a nielen v hlavách našich pubertiakov, ktorým je kreslený príbeh určený, kraľujú dve emócie – radosť a smútok. Smútok nielen v kreslenom príbehu zaznávame a podceňujeme, hoci nám dáva čas niektoré veci uzavrieť a nechať za sebou. V pokoji sa s nimi rozlúčiť a nájsť v tom zmysel i odkaz.

Radosť je skvelá nielen ako energická postavička, ale aj ako náš celoživotný pohon, či sme matkami, partnerkami, expertkami či ženami. Ale ani radosť za každú cenu nepotrebujeme. Môžeme ju pokojne nechať občas vydýchnuť a dať priestor emóciám, hoci majú nižšiu reputáciu.

Želám nam všetkým do nového roka radosť, smútok, strach, hnev i nechuť v dobrom pomere. Tak, aby nás nebrzdili, ale umožnili nám vnímať a prežívať celý rok naplno. Neskrývajte ich a neprispôsobujte okoliu, lebo sú to vaše emócie. Poznajú nás najdôvernejšie a sú vždy na našej strane.  

 

Želáme vám rok 2016 plný inšpiratívnych emócií.

Vaše Ženy v meste, silná stránka žien

 

Prečítajte si aj Sviatky vďaka VÁM