BRUSEL, BRATISLAVA. Európski poslanci schválili návrh, ktorý by mal drasticky obmedziť používanie igelitových tašiek v členských krajinách, vrátane Slovenska. Členské štáty majú podľa novej smernice znížiť ročnú spotrebu nerozložiteľných igelitových tašiek na 90 kusov na občana do roku 2019 a na 40 kusov do roku 2025. Ak takého opatrenia neprijmú, majú aspoň zabezpečiť, aby sa plastové tašky nerozdávali kupujúcim zadarmo.  

 

 

Škodia životnému prostrediu

“Hovoríme o obrovskom ekologickom probléme. Miliardy plastových tašiek končia priamo v prírode ako nespracovaný odpad. Ničia životné prostredie, škodia rybám, vtákom a my sa s tým musíme popasovať. Európska komisia vyhlásila, že týmto problémom by sa mali zaoberať samotné členské štáty, no nezaoberajú sa! Podľa odhadov samotnej Komisie sa nám takto podarí ušetriť ročne 740 miliónov eur,” povedala podľa tlačového oddelenia Európskeho parlamentu dánska spravodajkyňa Margrete Auken z frakcie Zelených, ktorá návrh predkladala.  

Podľa odhadov použil v roku 2010 každý občan Európskej únie 198 plastových nákupných tašiek, pričom približne 90 percent z nich bolo ľahkých. Spotreba týchto tašiek by bez zásahu naďalej rástla. Podľa údajov Európskej komisie bolo v EÚ v roku 2010 odhodených viac ako osem miliárd plastových tašiek.

 

 

Zmeniť myslenie Slovákov

Smernicu podporili aj niektorí slovenskí europoslanci. "Najefektívnejším spôsobom ochrany životného prostredia sú ekonomické nástroje. Až 90 percent plastových tašiek je použitých jednorazovo, čo má nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Je potrebné, aby i Slovensko znížilo spotrebu týchto jednorazových tašiek, keďže spotreba na SR je 466 kusov na osobu na rok," uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP).

"Bez ohľadu na to, aké opatrenia si zvolíme, kľúčové bude zabezpečiť ich jednoduchú implementáciu a intenzívne komunikovať nielen s obchodníkmi, ale aj s výrobcami. Najdôležitejšie však bude postupne zmeniť myslenie ľudí, aby prestali plastové tašky používať jednorazovo a viac mysleli na recykláciu a životné prostredie," uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR).