Nikdy ste neoľutovali status na facebooku o utečencoch? Mali ste prácu snov, o ktorú ste preň prišli.

„Takže ešte raz a verím, že už naposledy. Na facebook som nedala žiadny status, ale som zdieľala články o utečencoch. A nie, vôbec neľutujem, že som ich zdieľala. Dôvod je jasný. Situácia, ktorá sa okolo nás deje mi nie je ľahostajná a nikto z nás pred ňou nemôže zatvárať oči. Dnes je už každému jasné, čo v čase môjho zdieľania nebolo, že sa to týka každého z nás. Schengen zatvára hranice, aktuálne Rakúsko. Každý z nás, kto má dieťa, má povinnosť postarať sa o bezpečnosť svojho dieťaťa. A to, že som kvôli môjmu zdieľaniu prišla o prácu, ktorá pre mňa určite prácou snov nebola, i keď som túto prácu mala a vlastne mám veľmi rada, je len dôsledok strachu, ktorý tu nemá čo robiť. Ja to beriem ako ponaučenie v mojom živote, ktoré prišlo vtedy, kedy malo, a s ním aj obrovská skúsenosť a ďalšie ponuky,  z ktorých sa teším.“ 


Sú moderátori hlavného spravodajstva, ktorí prezentujú svoju prácu ako mimoriadne náročnú. V čom, keďže nemajú takmer denné nasadenie ako ich kolegovia redaktori?

„Nedovolím si hodnotiť prácu niekoho, ktorú som nerobila. Ale je možné, že čo je pre niekoho nenáročné, je pre iného náročné. Za seba môžem povedať, že živé vysielanie je vždy poriadny adrenalín. Počas desiatich rokov som zažila vyhrotené situácie, ktoré môže zachrániť len moderátor. Dnes je na redaktorov aj moderátorov obrovský tlak. Naplniť hodinové správy a udržať si divácku priazeň.  Moderátor musí spolupracovať s redaktorom, koriguje s nim text, aby sa neopakoval v zahlásení aj v príspevku a nie raz sa stalo, že príspevok sa nestihol, v scenári ale bol. Zaradili vám príspevok, ktorý nemal byť a vy ste museli v tej spleti príspevkov v sekunde zareagovať. V živom vysielaní trvá sekunda oveľa viac ako v skutočnosti. A núdza nebola ani o mimoriadne správy. A to nehovorím o technike, ktorá zvykla zlyhať."

 

Víťazka v kategórii Osobnosť TV spravodajstva - OTO 2006.

 

Zamestnanci Markízy vždy vystupujú na verejnosti ako jedna rodina. Naozaj nebolo v Záhorskej Bystrici nič, čo vás zväzovalo, či skľučovalo? Žiadna rivalita, žiaden „boj o stoličku“, všetci ste si navzájom priali?

„Obdobie, kedy sme to takto vnímali, je dávno za nami. Áno,  z toho obdobia sa naozaj pravidelne stretávam s ľuďmi, ktorí v Markíze robili a máme veľa krásnych spoločných spomienok. V každej práci príde niečo, čo vás potrápi, ale dôležité je, že prevažuje to pozitívne. Ak by to bolo opačne, treba zmeniť povolanie. Ja som s nikým o stoličku nebojovala. O bojoch písali akurát tak bulvárne noviny, lebo to sa zrejme dobre predávalo.“

 

Prečo ste neprijali ponuku IN TV moderovať hlavné spravodajstvo? Hovoríte, že zmýšľate nezávisle a nová televízia tvrdí, že nepôjde s hlavným prúdom.

“Máte mylné informácie.“ (Šimkovičovej moderovanie Spravodajstva IN TV potvrdil jeho šéfredaktor Norbert Lichtner 6.2. 2016 pozn.autora) 

 

Vy si naozaj trúfate na politiku?  

„Chceme spolu s Borisom Kollárom a ďalšími ľuďmi pomôcť slovenským rodinám a najefektívnejšia cesta je ísť cez politiku.“

 

Boris Kollár.

 

Je pre vás predseda hnutia Boris Kollár ten správny vzor s hodnotami rodiny a vzorom slovenských otcov?

“Boris Kollár je správny líder správnej politickej strany. Nemám právo súdiť, čo je ideál a čo nie. Pokiaľ sa bavíme o ideálnej rodine, tak tam zrejme nie, ale poznám rodiny, v ktorých to akože ideálne vyzerá, ale realita je úplne iná. V mojej doktorandskej práci som sa stretla s výpoveďami detí vo veku dvanásť až štrnásť rokov, pre ktoré je najväčšou hodnotou v živote rodina. Niektoré deti si však želali, aby ich otec nemal tri roboty, aby ich uživil, alebo nepil alkohol, alebo nekričal a nebil ich mamu. Takže ideál hľadajme v ideálnych rodinách a nie v dysfunkčných.“

 

Čo je podľa vás pre deti dôležitejšie. Peniaze, alebo úplná rodina?

„Pre mňa jednoznačne úplná rodina, ale, samozrejme, aj plnohodnotne funkčná rodina. Keď je funkčná, tak tam funguje všetko. Láska, harmónia, porozumenie medzi mužom a ženou, tam deti nestrádajú.“ 

 

Neuráža vás to, že o vás v diskusiách na internete píšu aj ako o „ potenciálnej mamičke ďalšieho Kollárovho potomka?“

„Nemôže ma uraziť niečo, čo je len domnienka ľudí, ktorí si riešia niečo zo svojho života.“

 

S moderátorom Pavlom Bruchalom. 

 

Ako poznáte Borisa Kollára vy? Ako ho vnímate?

„Borisa poznám dlhé roky, ale je pravda, že teraz som ho spoznala viac, keďže spolupracujeme. Boris je cieľavedomý, pomáha a chce pomáhať ľudom a som rada, že môžem byť toho súčasťou.“ 

 

Hnutie prezentuje, že citlivo vnímate ohrozenie slovenských rodín zvonku, ale aj zvnútra. Odkiaľ nám hrozí najväčšie nebezpečenstvo?

„Nebezpečenstvo hrozí aj zvnútra, pokiaľ ide o korupciu, oligarchov, katastrofálny stav zdravotníctva, školstva, zadlžovanie slovenských rodín a tým, že sa človek nevie dovolať spravodlivosti. Hrozba spoza hraníc je nekontrolovaná migračná kríza a hroziace teroristické útoky.“ 

 

Nikde som sa nedočítala, aká je vaša agenda. Na čo sa chcete zamerať?

„Rodina, vzdelávanie, kultúra.“

 

Ak by ste si mohli vybrať, aké ministerstvo by to bolo a na čo by ste sa v ňom zamerali?

„V týchto intenciách zatiaľ nemám dôvod uvažovať.“

 

 

 

Zvládla podľa vás  Iveta Radičová funkciu premiérky ?

“Iveta Radičová je vzácna osobnosť čestného a vysoko odborne zdatného politika, za ktorou však nestála žiadna politická strana. A to malo za následok, že jej vláda vydržala iba dva roky.“ 

 

Vy osobne by ste spojili hlasovanie o dôvere vláde s pôžičkou pre Grécko?

„Nie.“

 

Na kandidátke máte zo 150 kandidátov 35 žien. Nie je to málo, keďže vám ide o rodinu?  

„Vďaka aj za tento počet. Ženy prejavujú menší záujem o aktívnu účasť na politickom dianí. Ale všetko sa vyvíja  a verím, že sa to číslo bude zvyšovať. Veď niekedy ženy nemali ani len volebne pravo.“ 

 

Mali by ženy voliť ženy?

„Je to slobodné rozhodnutie každej ženy. Nemyslím si, že ženy by mali voliť ženy len preto, že sú ženy.“ 

 

Prečítajte si aj Beáta Brestenská: Až v parlamente som zažila ako muži neakceptujú šikovné ženy