Poznajú sa od detstva, ale pár tvoria dva roky. Právnička Zuzana Čaputová (45) a hudobník, básnik, textár a fotograf Peter Konečný (52) vstúpia do prezidentského paláca spôsobom, ktorý ešte Slovensko nezažilo: ona bude prezidentkou, on „partnerom prezidentky”.  

Zabojovať s tým bude musieť aj diplomatický protokol. „Výzvou bude najmä to, ako sa postavia k svojmu spoločenskému angažovaniu sa v rámci povinností prezidentky. Ide o citlivú oblasť, najmä preto, lebo obaja budú v mnohom veľa vecí definovať nanovo alebo úplne po prvý raz. Možno sa to nezdá, ale ja si myslím, že podvedome mimoriadne pozorne sledujú všetci – tí, ktorí Zuzanu Čaputovú volili, ale aj tí, ktorí ju nevolili,” povedala pre Ženy v meste Katka Diková Strýčková, bývalá šéfka protokolu NR SR a expertka na kráľovský protokol.

 

 

Zuzana Čaputová a Peter Konečný budú prepisovať protokol

Diplomatický protokol sa partnera prezidentky týka vždy, keď sa zúčastňuje akcií prezidentky. Predpísané povinnosti však ako partner prezidentky Peter Konečný nemá. „Naše zákony postavenie partnera ani partnerky hlavy štátu neupravujú, teda nehovoria ani o jeho či jej povinnostiach,” vysvetľuje.

Diková Strýčková však zdôrazňuje, že bude veľmi dôležité ako sa bude nový prezidentský pár správať. „Osobne som presvedčená, že tak, ako sú dôležité vyjadrenia prezidentky k veciam, ako je menovanie sudcov Ústavného súdu, tak sú obdobne dôležité tieto zdanlivo banálne nastavenia a posuny nepísaných pravidiel v spoločnosti. Dokonca som presvedčená, že niektoré veci môžu byť použité ako precedens aj v medzinárodnom kontexte.“

 

Zuzana Čaputová s dcérami a partnerom Petrom Konečným. Foto - TASR

 

Čaputová a Konečný svadbu neplánujú

Naráža tým napríklad na to, že obaja sú rozvedení. "Myslím si, že citlivo treba v tejto veci pristupovať najmä v krajinách, kde je protokol pomerne rigídny. Pri oficiálnych návštevách sa vždy hosť aj hostiteľ snažia ctiť spoločenské a náboženské tradície druhej strany. Rozvod sa už v mnohých spoločnostiach stal akceptovaným (pokiaľ si dobre spomínam, ešte na začiatku vlády kráľovnej Alžbety II. jej neboli predstavovaní rozvedení), mnohokrát však naozaj treba citlivo pristupovať k tomu, aby si politik či politička k sebe formálne postavili svoju priateľku či priateľa," hovorí Diková Strýčková.

Zuzana Čaputová a Peter Konečný nie sú manželmi a zatiaľ svadbu ani neplánujú. “Pri zahraničných stykoch to v istých prípadoch bude zohrávať úlohu,” pripustila Diková Strýčková.