Expertiek z nášho vyhľadávača www.zenyinak.sk a známyxch žien sme sa opýtali ako hodnotia výsledky župných volieb, zvlášť zvolenie prvej ženy županky Eriky Jurínovej v Žilinskom kraji.

 

Beáta Brestenská: bývala poslankyňa za stranu ANO, docentka na Prírodovedeckej fakulte UK: 

„Veľmi ma potešilo, že je konečne v pozícii predsedu VÚC žena. Myslím si, že schopné ženy by sa mali viac presadzovať a angažovať v komunálnej politike, lebo ženy nevidia len svoju kariéru, ale vidia viac cieľ, ktorý chcú dosiahnuť a vedia preň ľudí spájať, nie rozdeľovať. Na Slovensku máme už hodne schopných a múdrych žien, ale zatiaľ ich v politike nevidieť, alebo dovolím si povedať, že ich muži nie veľmi prezentujú ako vhodných lídrov pre mnohé verejné pozície. Celkovo výsledky volieb do  VUC sú pre mňa pozitívne. Hlavne som rada že do väčšiny VÚC:

-  prichádza mladšia generácia politikov

- že bolo zvolených veľa nezávislých poslancov do VÚC, čo dáva predsedom VÚC dobrý základ na riešenie podstatných úloh v regióne a potreby ľudí a nie na politikárčenie medzi stranami a torpédovanie dobre nastavených cieľov vo VÚC

- potešila ma aj väčšia účasť voličov, lebo konečne si ľudia začínajú uvedomovať, že komunálne voľby sú dôležité, ak nie dôležitejšie ako parlamentné voľby. V regióne sa dejú konkrétne zmeny pre voliča, ktoré volič môže a má ovplyvňovať.

 

Ivana Molnárová,   výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia, pod ktorú patrí aj prvý slovenský pracovný portál Profesia.sk:

„Som rada, že máme historicky prvú ženu županku. Stále si myslím, že keď bude viac takýchto príkladov, tak to môže pozitívne vplývať na celú spoločnosť. Bude to mat ťažšie, lebo keďže je historicky prvá, tak bude vnímaná oveľa kritickejšie. Budú preto dôležité jej prvé kroky, aby zvládla a získala aj dôveru poslancov. Držím jej palce, želám jej veľa trpezlivosti a nech zostane stále ženou." 

 


Kristína Farkašová, herečka a spisovateľka:

„Musím povedať, že som s buchotom srdca a stiahnutým zadkom ráno otvárala spravodajské stránky na mobile. Vo volebný večer som samú seba upokojovala, že to bude dobré, že je všetko tak ako má byť...Viete, také tie kecy, kedy trošku klamete samú seba. A to ráno! Jedna báseň! Som neskutočne pyšná na našu krajinu, že sa konečne zmobilizovala a že voľby dopadli nad moje očakávania. Aj som si poplakala od šťastia. Najviac sa teším, samozrejme, Banskobystrickému kraju, pretože tamojšie výsledky sú pre mňa jednou z najlepších správ za uplynulé obdobie. A čo sa týka ženy županky, musím si ju ešte preskúmať, nemám o nej zatiaľ veľa informácií, ale som naozaj principiálne šťastná, že ľudia už veria ženám aj na vysokých postoch. Neviem, prečo neverili, ale je dobre, že sa nepozerajú na to, či ide o muža alebo ženu, ale hlavne na to, čo má ten človek v hlave a aké sú jeho schopnosti. A že sa žena na tomto poste volá županka a nie napríklad spodnička (ach, ti moje slovné hračky). Blahoželám Slovensku a budem nám dôverovať, že aj tie parlamentné voľby budú bez fašistov a iných čudných "istov".