Je žena, žije s diskdžokejom, má syna a je druhýkrát tehotná, nezakrýva tetovanie a vyjadruje sa aj k témam, o ktorých iní mlčia. Sandra Silná je farárkou Cirkvi československej husitskej a nielen svojím zjavom, ale aj autentickými názormi mení predstavu o cirkevných hodnostároch. Mení ju k lepšiemu.

Ani ma neprekvapí, keď vysvetľuje, že farárkou nikdy byť nechcela. Po narodení nebola pokrstená a nepatrila k žiadnej cirkvi. “Nemala som k tomu vzťah, veriaca som bola, ale tak po svojom,” smeje sa Sandra Silná, keď začíname rozhovor. 

Farárka Sandra Silná: Chystá sa na materskú 

Študovať začala jazyky. V Hradci Králové skončila súkromné jazykové gymnázium a na Karlovu univerzitu išla študovať hebrejčinu. “Tak som sa dostala na Husitskú teologickú fakultu, kde som okrem hebrejčiny študovala aj teológiu, ktorá bola povinná. Na fakulte som sa stretla s farárom. Bol otvorene mysliaci, nedogmatický, teda človek, ktorý ma dokázal pre cirkev získať,” vysvetľuje.

Ani to automaticky neznamenalo, že pre cirkev začne pracovať, hoci ponuku stať sa farárkou dostala. Vystriedala niekoľko profesií, po škole si v Nymburku otvorila s kamarátom čajovňu. “Tam som sa stretla s farárkou, ktorá bola tehotná a hľadala za seba záskok na farnosti,” spomína si Sandra Silná. Prvý raz ju odmietla, tretíkrát už to brala ako volanie, ktoré treba vypočuť.  

Keď mala 25 rokov, pokrstili ju. Rok a pol po krste ju vysvätili a od roku 2007 začala pracovať ako farárka Cirkvi československej husitskej. Ako prvú prevzala faru po tehotnej farárke v Prahe a ostala tam 9 rokov. Teraz pôsobí v Brne a sama sa onedlho chystá na druhú materskú. Náhradu za seba nehľadá. “Jedného syna už mám, takže viem ako vyzerá život farárky na materskej. Chcem sa do služby skoro vrátiť, keďže nás nie je dosť, nechcem zbor nechať napospas,” smeje sa a dodáva, že byť mamou a viesť faru sa dá zladiť. 

Farárka Sandra Silná.  Foto - facebook

 

Farárka Sandra Silná: Je to proti Biblii

Aj keď jej občas ľudia neveria, že je žena a farárka, ona s pobavením označuje Cirkev husitskú československú za genderovo vyváženú. “U nás pôsobí skoro polovica žien, je to taká rarita. Mali sme aj biskupku, ktorá bola dokonca zvolená na dve obdobia. Ešte sme nemali ženu v najvyššej funkcie - ako patriarchu,” hovorí o cirkvi, ktorá nadväzuje na učenie Mistra Jana Husa a na území Česko-Slovenska vznikla v roku 1920, keď sa oddelila od Rímskokatolíckej cirkvi. V Česku sa k nej hlási takmer 40-tisíc ľudí, na Slovensku asi dve tisícky. 

Hovoriť s ňou môžete aj o témach, o ktorých cirkev radšej mlčí. Ako sexuálne obťažovanie. “Česká biskupská konferencia nedávno vydala vyhlásenie, v ktorom vyzvala obete sexuálneho násilia, aby podávali trestné oznámenia na páchateľov. Ten, čo sa stal obeťou zneužívania s tým má teda teraz vystúpiť na verejnosti, príde mi to ako dvojnásobný trest. Skôr sa mi zdá, že sa cirkev snaží očistiť, že oni pre vyšetrenie veci urobili maximum. Podľa mňa je to aj proti Biblii - kto dostal takú silnú ranu, má teraz dostať druhú - ja sa s tým nestotožňujem,” dodáva kriticky Sandra Silná. 

V jej cirkvi prípad sexuálneho obťažovania doteraz neriešili. Podľa farárky je to aj tým, že husitská cirkev je liberálnejšia. “Nemáme celibát a problémom nie je ani to, ak je kňaz alebo farárka homosexuálom. Je to vždy citlivá vec, ale nie je to prekážka, aby vykonával túto službu,” vysvetľuje.

Farárka Sandra Silná: Za interrupcie nesúdim

Z miery ju nevyvedie ani otázka o interrupciách, ktoré sa posledné mesiace riešili na Slovensku. “Raz za mnou prišla žena so štyrmi deťmi, že je tehotná a na piate, ktoré bolo neočakávané, si už netrúfa. že je toho na ňu už veľa. Ja ľuďom neradím, čo majú robiť, môj vklad je skôr v tom vypočuť si ich. Nesúdim ich a nechám ich iba uvažovať nahlas. Ak sa človek vypočuje, čo je v jeho vnútri, často si tú odpoveď nájde sám,” hovorí. Keď sa pýtam, ako sa žena nakoniec rozhodla, farárka odpovie, že si dieťa nenechala. “Ja človeka rešpektujem, nech je akýkoľvek. Je to vždy ťažké rozhodnutie - v oboch prípadoch a žena sa s tým musí nakoniec vyrovnať sama,” dodáva.

Sandra Silná sa cíti byť ako farárka slobodná v tom, čo robí. Aj preto, že jej nadriadení dávajú priestor robiť veci po svojom. O tom, ako by mala vyzerať cirkev v 21. storočí prišla hovoriť na bratislavský Tedx Women. Žiadne povolenie si nepýtala. 

“Beriem to tak, že cirkvi robím isté PR. Ja si takéto pozvanie veľmi vážim. Jediné, čo som si musela vybaviť, je záskok na nedeľnú bohoslužbu,” hovorí so smiechom farárka, ktorá už účinkovala v známej Show Jana Krausa, chodí rečniť na klimatické protesty a počas druhého sviatku vianočného bude hosťom vo vysielaní Českého rozhlasu Brno. 

Foto - facebook

Farárka Sandra Silná: Atmosféra Vianoc 

Na Vianoce si už pripravuje kázne, čaká ju niekoľko bohoslužieb. “Na Štedrý deň dopoludnia väčšinou chystám štedrovečerné pokrmy, venčím psa a prechádzam si kázanie na polnočnú bohoslužbu. Popoludní ma poteší prechádzka a ak sa dá, zastavím sa niekde v kaviarni na niečo dobré na pitie. Pozorujem atmosféru dňa,” hovorí, ako trávi vianočný čas. Večeru si dáva iba ľahkú. ”Aby mi to v noci ešte myslelo a nebola som veľmi unavená,” vysvetľuje. Bohoslužby ju čakajú aj na druhý deň vianočný. Medzi sviatkami oddychuje, číta, venčí psa a počúva rádio na chate v lese. Mimo mesta, mimo ruchu.  

Hoci nič z toho neplánovala, v poslaní farárky sa Sandra Silná našla. “Snažím sa v tomto povolaní zostať slobodná a autentická. Nesnažím sa hneď ľudí získať pre cirkev, ale spoznať ich a porozumieť im. Chcem búrať bariéry, ktoré sú silné, hlavne v ateistickom Česku,” hovorí. 

Cirkev 21. storočia by podľa nej mala byť otvorená a tolerantná. “Mala by opustiť taký ten mužský princíp, že má svoju pravdu a evanjelizuje, teda šíri vieru tak trochu za každú cenu,” hovorí. 

 

Farárka Sandra Silná: Ženy do cirkvi patria 

Sandra Silná neevanjelizuje, ale buduje komunitu ľudí. Zo záhrady na fare urobila komunitnú záhradu, organizovala susedské raňajky či brunche, chová včely a už štyri roky vyrába pre blízkych ľudí vlastné pivo s príznačnou značkou - Božínku. “Zatiaľ stále zisťujem, čo ľuďom chutí. Hlavne sa snažím naučiť správnu technológiu a nájsť si svoju cestu v tomto pestrom svete, svoj jedinečný recept,” smeje sa. 

Je presvedčená, že ženy do cirkvi patria. “Prinášajú tam empatiu, ľuďom poskytujú priestor, čas a otvorenú náruč,” hovorí a dodáva, že v tom je silná aj ona. 

Nemôže byť náhoda, že sa tak aj volá. Sandra Silná.