Má iba 26 rokov, ale píšu jej podstatne staršie ženy, aby jej vyrozprávali svoj príbeh, poradili sa, zverili sa s tým, čo prežívajú. Simona Salátová nie je psychologička, ale najmladšia slovenská stand-up komička s tak silným príbehom, že inšpiruje iné ženy prehovoriť o tom, že život nie je jednoduchý. 

“Keď mi žena napíše svoj príbeh, tak jej len veľmi skromne môžem napísať, že ju obdivujem, posielam jej silu, energiu a veľa dobrých orgazmov, to je jediné, čo môže pomôcť. Niekedy nám iba pomôže dať vedieť, že sa spolu trápime s tým, že sme ženy,” vysvetľuje Simona. 

Komička Simona pomáha ženám

Píšu jej tridsiatničky i štyridsiatničky a zveria sa jej s tými najväčšími obavami. Zveria sa jej tak, ako sa ona podelila s nimi, keď na sociálnej sieti odvážne hovorila o ťažkom detstve, otcovi tyranovi, detskom domove, manželstve na Kysuciach, rozvode, výchove malého syna i odvahe zmeniť nalinkovany život. V jej prípade nerozhoduje vek, ale skúseností. Simona Salátova ich má na dva životy.

Simona.  Foto - archív SS

“Nesnažím sa im radiť, lebo aj mne, keď niekto radí, mám tendenciu ísť proti tomu. Snažím sa im poradiť, aby urobili to, čo chcú už teraz. Väčšinou ženy vedia, čo majú urobiť, len to odkladajú. Povedia si, počkám týždeň, čo keď sa niečo zmení. Nič sa nezmení, život ide rýchlo, musíme konať hneď, nech je to riadna zábava,” vraví Simona. 

Stand-up komička si veľmi rýchlo získala ženy, o ktorých s humorom i iróniou hovorí vo svojich vystúpeniach naživo. Pre ňu je to prirodzená cieľovka, čo v prevažne mužskom svete stand-up comedy nie je bežné. “Myslím, že je tam viacero aspektov. Základný je určite ten, že ja som žena a druhý jednoznačne, že ako žene sa mi dejú veci ako ostatným ženám a vždy zdieľate to, čo vás spája s daným okruhom. Po tretie - v mojom povolaní komičky som jediná žena medzi 15 mužmi, čo si vyžaduje posilňovať ženskosť a nechať ženské trápenie vyplávať na povrch. Medzi chlapcami to nikto nerobí,” hovorí. 

Simona: Keď poviem feministka, ľudia vypnú

Ženy vníma ako “sisterhood” a toto sesterstvo chce podporiť spôsobom sebe vlastným. Vo svojom živote veľa silných žien a ženských vzorov nemala. “Ale určite moju starú mamu, ktorá ma s bratom niekoľko rokov vychovávala. Akurát na ňu vôbec nesedí výraz silná žena. Skôr silná v tej krehkosti, bol to prototyp staršej dámy, ktorá si naonduluje vlasy, keď ide do kostola a doma krája tie rezance tak rýchlo, že to nestíhate ani pozorovať. Niekde v tom krehkom tele sa skrýva životná skúsenosť: zažila vojnu, prežila ťažký život svojej dcéry, teda mojej mamy, vychovala nás so starým otcom. Zvládla boj s mojím otcom, ktorý bol tyran a agresor a ani vtedy sa nezľakla, dokázala sa tomu postaviť. Malé žieňa s rezancami,” spomína Simona na starú mamu, ktorá už nežije.  

Sila žien sa podľa nej prejavuje rôzne. “Mnohé ženy na tých dedinách si myslia, že inde majú ženy lepší život a lepší instagramový účet a ja som tu len taká bodka a pritom riešia väčšie problémy. Keď si teraz predstavím moju starú mamu verzus nejakú amazonku na instagrame, tá sila je väčšia, hoci tie rezance by bol veľký moment, neviem, či by to instagram tú rýchlosť stihol,” smeje sa Simona, keď ukazuje, ako rýchlo stará mama bojovala s rezancami. 

Simona.  Foto - archív SS

Pre spravodlivejšie postavenie žien na Slovensku robí veľa, aj tak o sebe nerada hovorí, že je feministka. Zvykne hovoriť, že je bývalá alebo umiernená feministka, hoci podporuje ženy, aby chceli od života viac než im chce spoločnosť priznať. 

“Ľudia sa toho slova boja, okamžite, keď poviem, že som feministka, ľudia prestanú počúvať a mojím cieľom je im niečo povedať. Môžem im povedať, že som feministka alebo im môžem povedať ten príbeh za tým a ja im chcem povedať ten príbeh. Vyhýbam sa tomu slovu. Celkovo fungujem pri stand-upe tak, že humor musím naliať do takej nádoby, aby z toho ľudia mohli piť,” vraví. 

Ženy podľa nej dostávajú veľa návodov ako vyzerá dobrý život a ako vyzerá slušná žena, ale žiadne konkrétne návody, ako by mal vyzerať výsledok. “Preto sa na každom kroku za tým výsledkom spochybňujeme,” vysvetľuje. 

Komička Simona: Už nie som veriaca

Simona Salátová je rebelka, ktorá nepodlieha stereopytom a predsudkom, hoci pochádza zo silne veriacej rodiny, v ktorej sú kňazi a rehoľné sestry. Sama navštevovala katolícke gymnázium a chodila pravidelne do kostola. 

Dnes už veriaca nie je a Katolícka únia na ňu a jej kolegov po relácii OTO podala trestné oznámenie za hanobenie viery, lebo si ako stand-up komici dovolili robiť srandu z viery. 

“Zlomilo sa to u mňa v momente, keď som pochopila, že skutočný život nie je taký, o akom nám hovorili kňazi. Keď som videla, čo sa v cirkvi vo vnútri deje a ako sa navonok prezentuje, necítim sa už byť veriaca,” hovorí.

Hnevá sa, keď hovoríme o náboženstve v politike či o ministrovi zdravotníctva a pokusoch sprísniť interrupcie. “Je absolútne choré, že sa na neveriacich ľudí u nás pozerá ako na minoritu. Práve na ľudí, ktorí majú pripomienky, že sa na nich zabúda,” hovorí.

Náboženstvo do politiky nepatrí

Náboženstvo podľa nej do politiky nepatrí. “Vnímam to veľmi negatívne, keď sa niekto skrýva za náboženstvo a pretláča tak hodnoty, o ktorých si myslí, že sú správne a ja nehovorím, že sú nesprávne, Ale ani oni, ani ja nemáme právo povedať, že niečo je správne,” vysvetľuje. 

Nerozumie, ako sa mohol zákon o sprísnení interrupcií dostať do druhého čítania. “Zdá sa mi, že tak ako Svedkovia Jehovovi, aj katolícka cirkev začína fungovať spôsobom, že vytrhne jednu vetu z kontextu, pekne to zabalí a myslí si, že to bude fungovať. Nikto by nemal mať právo obmedzovať životy iných, za toto dane neplatíme, takto demokracia nevyzerá,” dodáva bojovne mama 5-ročného syna, ktorá pozná životy opustených detí aj z detského domava, kde strávila istý čas. 

Silné reči so Simonou.   Foto - Silné reči

Nemyslí si, že ako rozvedená žena má byť vylúčená zo spoločnosti, lebo to tak vníma cirkev. Ani, že sa láska nevzťahuje na skupinu ľudí len preto, že sú to homosexuáli.

Strašne rada by chcela založiť vlastné náboženstvo. “Také, kde nebudú existovať výčitky a odpustky. Bude dovolené robiť zlé rozhodnutia napriek tomu, že sa ich budeme báť, ale nebude nás v tom nikto spochybňovať. Netreba hľadať dôvody na to, prečo je niečo také, aké je. Najprv som také náboženstvo plánovala len pre ženy a homosexuálov, priznávam. Ale potom som si povedala, že treba dať šancu aj mužom, aj keď tam je ten problém, že oni nemajú často výčitky a ja im to závidím, že vedia veci robiť priamočiarejšie. Menej sa spochybňujú a to sú pozitívne vlastnosti, ktoré by sme sa mali naučiť od nich,” radí sebe a všetkým ženám Simona. 

Stand-up komička Simona a muži v jej živote

Keď sa jej pýtam na mužské vzory v jej živote, váha len chvíľu. “V poslednom období veľa rozmýšľam, čo pre mňa znamená muž a tam mi vyskakuje postava môjho starého otca, ktorý bol vojakom. Bol veľmi prísny a neprejavoval veľmi emócie, skôr ich prejavil, keď som niečo dokázala a bola som v niečom úspešná. Tak som od základnej školy mala tendenciu vyhrávať súťaže a niečo mu dokazovať alebo som si privstala a okopala rolu, aby som mu to dokázala,” hovorí. 

Simona so synom.  Foto - archív SS

To čaká v istom zmysle aj od muža po svojom boku. “Človek, ktorý vás inšpiruje stále niečo robiť, to by som chcela od môjho budúceho muža, aby ma stále inšpiroval ísť ďalej a nestrácali sme spolu ambície,” hovorí a prezrádza, že počas korony, ktorá preverila mnoho vzťahov, ona svoj vzťah našla. “Je to tiež komik,” dodáva s úsmevom.

Najviac sa usmieva, keď hovorí o svojom synovi. “V škôlke sa raz snažil vysvetliť, čo robí mama, tak som mu vysvetlila, že som komička a beriem peniaze za to, že bavím ľudí. On v škôlke povedal, že mama robí niečo na K a berie peniaze za to, že baví ľudí a tak som mala pohovor s učiteľkou,” smeje sa, keď sa zhodneme, že možno z neho rastie ďalší stand-up komik. “U lekára na preventívke nevedel povedať básničku, tie ho nebavia, ale chcel povedať pár vtipov, čo pána doktora nezaujímalo.” 

Stand-up comedy: Začala ako 17-ročná

Simona Salátová začala so stand-upom comedy ako 17-ročná, keď si v Žiline založila malú šou. Divadlo si odskúšala predtým a zistila, že chce byť na javisku sama. Mala smelé plány a vek, v ktorom sa za ne bila. “Študovala som síce na kresťanskom gymnáziu, ale chcela som byť herečkou. Chcela som ísť na VŠMU alebo študovať politológiu a filozofiu,” hovorí.

V Žiline si ju všimol Jano Gordulič a pozval ju do Bratislavy. Tam vystúpila asi päťkrát. “Skončila som u neho ako 17-ročná tak, že hodinu pred predstavením som mu povedala, že mám zlomenú nohu a neprídem, ale nemala som zlomenú nohu, iba tých 17 rokov,” priznáva sa. Prestala so stand-up comedy, lebo sa zamilovala a rozhodla sa vydať. “Namiesto pre diplom som si šla pre obrúčku, diplom by mi dnes ostal, obrúčka už nie. Otázka je, čo dnes stojí viac,” dodáva Simona. 

Simona a Jánom Gorduličom a kolegami. Foto - archív SS

Po úspechu na Česko-Slovensko má talent si v televíznom prenose pripomenula ten pocit, že sa dokáže postaviť pred 200 cudzích ľudí a rozosmiať ich. “Pocit, keď sa ľudia smejú a tlieskajú a vy ste im urobili deň a rozosmiali ich v čase, keď máte doma vlastné sračky - tak to je na nezaplatenie, ten pocit by som nikdy nechcela stratiť,” spomína na časy, ktoré najradšej popisuje ako život, keď mala 130 kíl, dusila krkovičku a verila, že to je všetko, čo ju v živote čaká. 

Nakoniec sa tej predstave vzoprela a odišla sama so synom do Bratislavy. 

Prvý stand-up comedy club a koronavírus

Dnes je s Jánom Gorduličom opäť - pomáha mu prevádzkovať prvý comedy club v strednej Európe v priestoroch bratislavskej Malej scény. “V Žiline mi jeden skrachoval, tak teraz mi dali viesť tento,” smeje sa. Chodí na obchodné stretnutia, spravuje marketing a Silné reči na sociálnych sieťach, stále sa učí narábať s technológiami.  

Stand-up comedy sa vďaka tomu na Slovensku udomácňuje. Na sociálnych sieťach majú Silné reči dnes takmer 300-tisíc fanúšikov. 

Ničí ho najmä pandémia koronavírusu. “Korona blokuje náš tvorivý proces, ľudia sa boja a strach u ľudí je tá najhoršia vec, ktorá môže postihnúť kultúru, ale aj šport či inú verejnú sféru, ktorá tvorí spoločnosť zvnútra,” hovorí a priznáva, že je to pre nich existenčné. Snažia sa vymýšľať online alternatívy, vlastnú televíziu, aby uživili 16 komikov plus manažment, ktorý nie je malý, keďže vystupujú po celom Slovensku. 

Profesionálne i ľudsky obdivuje Lujzu Garajovú Šramekovú, “Lujza je prototyp skvelej ženy, podporila ma v úplných počiatkoch, teraz sa už skôr venuje činohre a vlastnej šou. Bola mojím vzorom, že v stand-upe sa dá hovoriť o všetkom - aj o materstve a dať si k tomu prosecco,” hovorí. 

Ale jej silným vzorom je Milan Lasica, ktorý im v septembri otváral stand-up klub. “Symbolicky nám odovzdal štafetu. Oni robili humor v ťažkých politických časoch, ale posunuli myslenie ľudí. A ja z hĺbke duše verím, že je dôležité, aby sme mali dlhodobý výsledok a posúvali ľudí dobrým smerom aj dnes, hoci po milimetroch,” dodáva úspešná stand-up komička Simona Salátová.