Hoci pôvodne ju lákala medicína, po štúdiu na slovenských, anglických aj amerických školách nakoniec zakotvila v marketingu. Štrnásť rokov pracovala ako produktová manažérka, no zrazu mala pocit, že je čas posunúť sa ďalej. A tak sa vrhla na floristiku. Mama sa chytala za hlavu, že s jej vzdelaním a praxou ide robiť kvetinárku. Jaroslava Bašistová, dnes už floristická dizajnérka, sa však nenechala odradiť: „Som odhodlaná vytrvať, lebo keď sa to podarí mne, možno inšpirujem k zmene aj ďalších, ktorí majú svoj sen, len ešte nenašli odvahu na jeho realizáciu.”

Kvety a dekorovanie boli odmalička jej koníčkom, ale nikdy jej nenapadlo, že by mohli byť aj prácou, ktorá by ju živila. „Ako dieťa ma tešilo chodiť k starým rodičom, ktorí mali veľkú záhradu. Moja stará mama bola vychýrená bylinkárka a veľmi múdra žena. Keď som chcela načerpať energiu, potrebovala som sa dotýkať rastlín. Okrem toho priatelia mi hovorili, že som darčekový typ – bola som povestná netradičným balením prezentov. Nechápala som, ako niekto môže druhému podarovať dar len tak, nezabalený alebo v igelitke. Pre mňa to bolo nemysliteľné,“ s úsmevom vysvetľuje Jarka, ako sa jej láska ku kvetom a dekorovaniu spojila vo floristike.

 

 

Rozhodla sa pre ňu po tom, ako sa cítila nesmierne psychicky vyčerpaná a potrebovala zmenu. Priateľky jej fandili. Najbližšia rodina však bola proti. „Zaznievali aj hlasy, že na vrchole kariéry opúšťam všetky istoty a idem do neznáma, navyše musíme ešte veľa rokov splácať hypotéku a tak... No ja keď sa pre niečo rozhodnem, idem si tvrdohlavo za tým. Nakoniec som rodinu aj manžela presvedčila o správnosti svojho rozhodnutia.“

 

V Hradci Králove na Strednej škole vizuálnej tvorby. 

 

Učila sa u najlepších

Jarka o sebe hovorí, že vždy bola perfekcionistka a preto aj teraz si uvedomovala, že sa musí najskôr dovzdelať. Ibaže už nemá dvadsať, aby sa zapísala do školy a trpezlivo študovala štyri či päť rokov. Preto sa vrhla na kurzy. K prvým trom, ktoré si robila ešte popri zamestnaní, neskôr pridala ďalších päť – v Bratislave, v Prahe, Hradci Králové a v Nemecku.

"Snažila som sa ísť k tým najlepším. Učil ma napríklad popredný slovenský florista Mário Maška, mistr florista Renáta Steinová, skvelá Mirka Nováková, či profesionáli zo Strednej školy vizuálnej tvorby. No a tiež svetová floristická špička Klaus Wagener, kreatívny riaditeľ renomovaného vydavateľstva BLOOMs, skvelý učiteľ a výnimočný človek. Oslovila som ho cez facebook a bola som odhodlaná urobiť čokoľvek, aby som sa s ním stretla, lebo jeho tvorba ma fascinovala. A podarilo sa. Kvôli tomuto kurzu sme zrušili dovolenku a cestovali tisíc kilometrov do nemeckého Mindenu, kde som sa ocitla vo floristickom nebi,“ netají sa obdivom k svojim učiteľom.

Na moje veľké prekvapenie dodáva, že najznámejšie mená z oblasti floristiky sú často tie mužské. A to aj napriek tomu, že väčšina z nás pri viazaní kytíc a tvorbe aranžmánov muža zrejme nikdy nevidela... Rovnako aj väčšinu Jarkiných zákazníčok tvoria ženy, hoci mužských klientov stále pribúda.

 

Naturwerkstatt u top svetového floristu Klausa Wagenera v Nemecku.

 

V lete zbiera a suší všetko

Pri svojej tvorbe Jarka nedá dopustiť na všetko netradičné, či už z pohľadu farieb alebo tvarov. „Odjakživa mám rada umenie a symboliku, preto si často vyberám aj kvety a doplnky podľa toho, aké posolstvo v sebe nesú. Tak napríklad môj obľúbený kvet je iris. Zdedil meno po rovnomennej bohyni, ktorú označovali za posla bohov. Gréci verili, že dúha spájajúca nebo a zem je plášťom Iris. Osobnosť a preferencie adresáta sú ale pre mňa kľúčové. Tým, že tvorím primárne na objednávku, vždy zisťujem, čo má daný človek rád, o akú príležitosť ide, prípadne do akého interiéru je aranžmán určený,“ vysvetľuje.

Materiál čerpá väčšinou z prírody, takže v lete zbiera a suší všetko, čo by sa raz mohlo hodiť. Nadšením strhla aj rodinu a priateľov, ktorí jej začali nosiť rôzne „floristické poklady“. No a okrem toho využíva aj kvety z vlastnej záhrady a veľa materiálu nakupuje v špecializovaných predajniach.

 

 

Kvet bohov

Keď sa spýtam, či ruže sú stále symbolom lásky a preto nemôžu chýbať na zásnubách a karafiáty sa zase dávajú v rámci firemnej oslavy MDŽ či nosia na pohreby, len sa chytá za hlavu. „Kdeže! Toto už dávno neplatí! Dokonca neplatí už ani to, že párny počet kvetov sa dáva mŕtvym. A karafiáty sú v súčasnosti veľmi trendové, taký zelený Green Trick patrí do môjho kvetinového top výberu. Navyše, jeho doslovný význam je „kvet bohov“, takže by bola škoda, ho takto škatuľkovať.“

Hoci ju tešia všetky zákazky, pretože miluje výzvy a rada sa púšťa do nových vecí, najviac ju fascinuje chrámová výzdoba. „Obdivujem v tomto smere prácu floristov z Brazílie, či Argentíny. A snívam o tom, že raz takto vyzdobím napríklad Dóm Sv. Martina alebo iný impozantný Boží chrám.“

 


 

Návrat k prírode

Súčasným najväčším trendom vo floristike je podľa Jarky návrat k prírode. „Teší ma, že kvety sa postupne stávajú súčasťou každodenného životného štýlu a ľudia si ich doprajú častejšie, nielen počas významných okrúhlych jubileí,“ skonštatuje Jarka, ktorá za posledné mesiacoa, odkedy dala výpoveď vo svojej práci, prešla obrovský kus cesty. Vraj pracovala ako drak a veľmi málo spala. Riešila všetko dohromady – vzdelávanie, prvé zákazky, založenie firmy, účtovníctvo, zorganizovala tvorivý adventný víkend... Svoje rozhodnutie prehodiť v živote výhybku zjavne neľutuje. No nedá mi nespýtať sa, či sa dá tvorbou kytíc a kvetinových aranžmánov na Slovensku aj reálne uživiť.

„Verím, že áno. Aj v tejto oblasti je to tak, ako so všetkým – keď sa človek snaží a investuje do svojej práce veľa energie, výsledok sa vždy dostaví. Ja som veľmi cieľavedomý typ, takže urobím všetko preto, aby sa tak stalo. Ušla som už veľký kus cesty, ktorá je nesmierne vzrušujúca a som odhodlaná vytrvať.“

 

 

 

Prečítajte si aj Právnička Jana Pagáčová robí ako jedna z mála žien na Slovensku transakčné právo