BRATISLAVA. Štvrtý ročník prehliadky Be2Can premietne v 20 mestách a 27 kinách po celom Slovensku 13 festivalových filmov. V programe figurujú traja víťazi z najvýznamnejších festivalov - Berlín, Benátky, Cannes.

Diváci sa môžu tešiť na nekonvenčnú love story maďarskej režisérky Ildiko Enyedi O tele a duši, ktorá získala Zlatého medveďa na Berlinale 2017, filmársky virtuóznu drámu pomsty filipínskeho režiséra Lava Diaza Tá, ktorá odišla, ocenená Zlatým levom na MFF v Benátkach 2016 a víťaza tohtoročného MFF v Cannes ovenčeného Zlatou palmou - konceptuálnu tragikomédiu o kurátorovi galérie moderného umenia Štvorec z dielne Rubena Östlunda. Film je nominantom Švédska na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film.

 

Riaditeľ medzinárodného filmového festivalu Berlinale Dieter Kosslick pózuje s maďarskou režisérkou Ildikó Enyediovou, ktorá si prevzala Zlatého medveďa za film Telo a duša vo februári 2017. Foto TASR/AP

 

Muži odpadli pri sledovaní filmu

Na maďarského kandidáta na Oscara O tele a duši, ktorého na Be2Can 4 uvedie herečka v hlavnej úlohe Alexandra Borbély, upozornil na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Film Europe Media Company Ivan Hronec.

"Mali sme dve projekcie v Česku, v Brne a v Prahe, odpadlo nám dokopy šesť ľudí na tomto filme, boli to väčšinou muži. Zatiaľ si to neviem úplne vysvetliť, ale začína z toho filmu vyžarovať niečo, čo je fenomenologicky iné než akýkoľvek film, ktorý sme kedy premietali," uviedol na margo emocionálnej, dokonca vtipnej snímky, v ktorej diváci nenájdu žiadne ľudské násilie.

"Odohráva sa na bitúnku v Budapešti, je to teda značne provegetariánsky film," poznamenal k filmu, na ktorý vraj stratou vedomia reagovali aj diváci v Srbsku či vo Varšave. Snímka O tele a duši podľa Ivana Hronca zruší dištanc medzi publikom a fikciou: "Trafí citlivejšie povahy priamo do jungovsko-freudovského podvedomia, psyché to nevydržia a zložia sa."

 

 

Aj film nominovaný na Oscara

Prehliadka prinesie aj najnovší film legendárneho Emira Kusturicu Na mliečnej ceste, dokument o vzniku vesmíru režiséra Terrencea Malicka Cesta času, tragikomédiu o nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru Vážený občan od argentínskeho režiséra Gastona Duprata, drámu o transgender speváčke Fantastická žena čílskeho režiséra Sebastiana Lelia, snímku ruského režiséra Andreja Zvjaginceva Bez lásky o rozvádzajúcich sa manželoch, ktorým sa stratí syn, adaptáciu Dostojevského poviedky Krotká bieloruského režiséra Sergeja Loznicu, film o skupine nemeckých robotníkov v bulharskom zapadákove režisérky Valesky Grisebach Western, nominanta Francúzska na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film režiséra Robina Campilla 120 tepov za minútu o parížskych aktivistoch, ktorí sa v 90. rokoch venovali osvete AIDS, či film režisérky Lynne Ramsey Nikdy si tu nebol - brutálny príbeh traumatizovaného vojnového veterána s Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe.

 

Film režiséra Robina Campilla 120 tepov za minútu o parížskych aktivistoch, ktorí sa v 90. rokoch venovali osvete AIDS.  Foto - be2can.eu

 

Na snímku Zabitie posvätného jeleňa od predstaviteľa gréckej "divnej" vlny Yorgosa Lanthimosa opäť upozornil Ivan Hronec. "Je to intenzívny film, nečakajte v ňom žiadne veľké uvoľnenie, pre mňa je to antická dráma vo filmovom spracovaní, fantastické výkony," komentoval "nepredvídateľnú fúziu kubrickovského hororu s modernou variáciou antickej tragédie", v ktorej si zahrali Nicole Kidman, Colin Farrell a Alicia Silverstone.

Sprievodné podujatia prehliadky organizátori tento rok rozšírili o edukatívny projekt, ktorý reprezentujú Zuzana Gindl-Tatárová, pedagogička VŠMU, dramaturgička a zástupkyňa SR v Rade Eurimages, a Peter Konečný, zakladateľ a šéfredaktor portálu kinema.sk a jeden z organizátorov piešťanského Cinematiku. Ich prednášky o filme sú určené predovšetkým stredoškolákom a budú sa konať v Kine Film Europe Bratislava.

V bratislavskom klube Nu Spirit sa uskutočnia diskusie na aktuálne témy s odborníkmi po projekciách vybraných filmov. Tradičné Nu Spirit večery sa v čase konania prehliadky budú venovať festivalovému filmu.

Be2Can 4 sa uskutoční od 4. do 10. októbra v Bratislave a do konca októbra v ďalších mestách.

 

Prečítajte si aj Slovenský film Čiara bude bojovať o Oscara