BRATISLAVA. Dlhoočakávaný slovenský thriller Čiara má za sebou mimoriadne úspešnú distribučnú premiéru v slovenských kinách. Po uvedení filmu na MFF Karlove Vary si ho od 3. augusta môžu pozrieť aj slovenskí diváci, ktorí o nový titul prejavili enormný záujem. Počas prvého dňa film v slovenskej distribúcii videlo 16423 divákov. 

"Kinosály po celom Slovensku praskali vo švíkoch už počas prvého dňa. Vyzerá to, že Čiara bude jedným z najvýraznejších slovenských filmov tohto roka," informovala TASR Monika Želasková, PR manažérka filmu.

 

Foto - TASR

 

Čiara predstihla aj Únos

Počet divákov nad 16 000 vysoko predstihol aj najúspešnejšie slovenské filmy tohto roka Únos (9433 za prvý deň) a Všetko alebo nič (8891 divákov). Z úspešného uvedenia do distribúcie sa teší aj producentka Čiary Wanda Adamík Hrycová, podľa ktorej námetu celý film vznikol: "Sme nesmierne nadšení z toho, že náš film divákov oslovil a prejavili oňho taký záujem. Veríme, že čísla ešte porastú a pozrú si ho naozaj všetci, ktorých táto téma zaujíma."

Čiara neoslovila len slovenských divákov, ale ocenili ju aj zahraniční odborníci. Z karlovarského festivalu, kde bol film zaradený do hlavnej súťaže, si režisér Peter Bebjak odniesol cenu za najlepšiu réžiu. Hoci prestížne ocenenia niektorým slovenským filmom, paradoxne, skôr uškodili, v prípade Čiary sa tomu tvorcovia snažili vyhnúť: "S režisérom Petrom Bebjakom a scenáristom Petrom Balkom sme sa usilovali vytvoriť film, ktorý by bol zároveň umelecky hodnotný, ale aj divácky atraktívny. To prvé kritérium už ocenila porota v Karlových Varoch, teraz sme zvedaví na reakcie divákov," hovorí Wanda Adamík Hrycová.

 

 

Rekord v Michalovciach

O nový slovenský film prejavili záujem nielen ľudia vo veľkých mestách, ale aj menšie miestne kinosály. Napríklad v Michalovciach, v okolí ktorých sa film pred rokom nakrúcal, a kde bol minulý týždeň aj špeciálne uvedený, hovoria o prekvapivo veľkom záujme. Film si v miestnej kinosále môžu do konca augusta diváci pozrieť na šestnástich predstaveniach, čo je počet, ktorý michalovské kino počas svojho pôsobenia ešte nezažilo. Čiara s hviezdnym hereckým obsadením (Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Andy Hryc, Zuzana Fialová a ďalší) však má potenciál zaujať nielen divákov z východného Slovenska. 

"Film sme robili pre všetkých: pre tých, ktorí realitu slovensko-ukrajinskej hranice denne zažívali a zažívajú, ale aj pre tých, ktorí o tomto kúte Slovenska doteraz ani netušili. Téma, ktorú film ponúka, má čo ponúknuť každému divákovi," dodala producentka s tým, že Čiaru si budú môcť pozrieť diváci aj v Českej republike a na Ukrajine, záujem o film prejavil aj distribútor zo zahraničia.

 

Režisér Peter Bebjak. Foto - TASR 

 

Prečítajte si aj Evita Urbaníková: Film Všetko alebo nič je pre ženy, ktoré netrpia popoluškiným syndrómom