Ceny BAFTA za najlepší film, herečku, réžiu a kameru získala americko-nemecká dráma Krajina nomádov o komunite seniorov, ktorí cestujú po Amerike v karavane.

Frances McDormandová je najlepšia herečka 

Vo filme režisérky Chloé Zhaoovej hraje americká herečka Frances McDormandová šesťdesiatničku, ktorá počas ekonomickej krízy príde o všetko a musí žiť v pojazdnom karavane.

“Tak vrelo nás medzi seba prijali. Zdieľali s nami naše sny, svoje problémy i svoju ľudskosť. Ďakujem, že ste nám ukázali, že starnutie je krásnou súčasťou života, cestou, ktorú by sme si všetci mali ceniť a ktorú by sme mali oslavovať,” povedala počas online ceremoniálu Chloé Zhaoová. „To, ako zaobchádzame s našimi starými ľuďmi, hovorí veľa o tom, aká sme spoločnosť, a musíme to robiť čo najlepšie,” povedala ocenená režisérka.

Po Kathryn Bigelowej v roku 2010 sa stala iba druhou ženou, která získala cenu za najlepšiu réžiu. Film Krajina nomádov je favoritom aj na tohtoročných Oskarov.

Emerald Fennellová má cenu za najlepší scenár 

Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Anthony Hopkins, ktorý vo filme "Otec" stvárnil postaršieho muža vyrovnávajúceho sa s následkami demencie.

Najlepším britským filmom uplynulého roka bol štylizovaný thriller Nádejná mladá žena. Jeho režisérka a scenáristka Emerald Fennellová si za neho navyše odniesla cenu pre najlepší pôvodný scenár.

Najlepším filmom v inom než anglickom jazyku sa stal "Chľast" dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Sošku za najlepšiu filmovú hudbu si odniesli Jon Batiste, Trent Reznor a Atticus Ross, ktorí sa podieľali na animovanej snímke "Duša" režiséra Petea Doctera.