PARÍŽ. Jeseň je obdobím, kedy Francúzi štrajkujú najradšej. Hoci oni vlastne štrajkujú radi po celý rok, len za tých 18 rokov, čo som vo Francúzsku, sa mi  novembrové postávania na prepchatých platformách metra dosť silno vtlačili do obrazu života v Paríži.

Francúzi štrajkujú vo všetkých sférach - doprava, učitelia, smetiari, zamestnanci letísk, zamestnanci radnice, lekári aj strážcovia parkov.

 

 

Nový zákon ministerky

V piatok som si prečítala v tlači, že v sobotu 3. októbra a v pondelok 5. októbra budú ordinácie súkromných lekárov, hlavne všeobecných, zatvorené. Lekárske odbory vyzývali čo najširší okruh lekárov, aby sa k štrajku pridali. Štrajk je protestom proti projektu nového zákona ministerky zdravotníctva Marisol Touraine.

Konzultácie u lekárov si vo Francúzsku pacienti platia a dodatočne im ich zdravotná poisťovňa prepláca. Tento postup má byť do roka 2017 zrušený, zdravotníctvo má « zoštátnieť » a lekári - živnostníci na voľnej nohe sa obávajú, že to bude viesť k ich zániku. Projekt zákona s následným štrajkom lekárov už spestril minuloročné vianočné sviatky, keď ľudia jedli pečených kohútov a kačaciu pečienku so strachom, aby nemuseli počas lekárskeho štrajku cez sviatky hľadať lekára.

Návrh zákona si razí svoju parlamentnú cestu a lekári sa búria, pretože ho považujú za nebezpečný pre ich prax. Sťažujú sa, že tarify za konzultácie neboli od roku 2011 revalorizované a žiadajú zvýšenie na 30 až 40 euro za konzultáciu. V súčasnosti za konzultáciu u všeobecného lekára platia Francúzi 23 euro. Zdravotná poisťovňa aj vláda sa však odmietajú momentálne touto otázkou zaoberať, čakajú na voľby regionálnych lekárskych odborov.

 

 

Očkovanie len pre lekárov

Lekárske štrajky začiatkom roka boli protestom aj proti návrhu, že očkovania budú môcť vykonávať aj farmaceuti v lekárňach. Lekár pýta za očkovanie 23 euro. Lekárnik je ochotný urobiť očkovací úkon za 10 euro a tak lekári bojujú za to, aby nestratili doménu očkovania a tvrdia, že ide o citlivý úkon, ktorý musí byť vykonávaný lekárom.

Na začiatku roka štrajkovali aj lekárnici. Zatvorené lekárne vyjadrili nesúhlas s návrhom povolenia predaja liekov v supermarketoch.

V lete sa skončil niekoľkomesačný štrajk parížskych bazénov a športových zariadení. Až 50 percent bazénov a 20 percent športových zariadení bývalo v nedeľu a v stredu zavretých kvôli požiadavke zvýšenia ročných prémií. Návrh mesta znel, že ročná prémia zamestnancov, ktorí v parížskych športových zariadeniach pracujú aj v nedeľu, sa zvýši z 260 na 629 euro. Na znak ústretovosti voči Parížanom, ktorí museli upustiť od svojho zvyku ísť si v nedeľu zaplávať, im mesto ponúklo finančnú kompenzáciu, uhradilo im šesť mesiacov predplatného.

Deti sme zapísali do súkromnej školy. Jednou z príčin tohto rozhodnutia bola aj skutočnosť, počas štrajku učiteľov a pedagogického personálu sa nevyučuje.

Živo mám v pamäti neplánované dni dovolenky, keď mi večer riaditeľka jaslí oznámila, že nasledujúci deň sú zatvorení pre štrajk. A tak pekne celú jeseň aj dva-trikrát do mesiaca.

 

Prečítajte si aj V znečistenom Paríži funguje doprava na striedačku

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.