Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok vymenoval novú premiérku Élisabeth Borneovú. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Borneová nahradila Castexa

Nahradila vo funkcii Jeana Castexa, ktorý v ten istý deň odovzdal Macronovi svoju demisiu. Išlo o očakávaný krok, keďže vo Francúzsku premiéri spravidla odstupujú na začiatku nového funkčného obdobia hlavy štátu.

Druhá žena ako francúzska premiérka

Borneová je druhou ženou na premiérskom poste v histórii Francúzska a prvou po viac než 30 rokoch. Až doteraz bola jedinou ženou v tejto funkcii Édith Cressonová, ktorá bola premiérkou v rokoch 1991 – 1992 za prezidenta Francoisa Mitteranda.

„Bolo naozaj načase, aby na tomto poste bola iná žena, a ja viem, že Borneová je pozoruhodný človek s mnohými skúsenosťami… Myslím, že je to veľmi dobrá voľba,“ povedala Cressonová BFM TV.

Kto je Borneová

Borneová bola od roku 2020 ministerkou práce v Macronovej vláde. Predtým viedla rezort dopravy a šéfovala aj ministerstvu pre životné prostredie, kde presadzovala zákony priateľskejšie k cyklistom.

Na ministerstve práce podľa agentúry ČTK dohliadala na rokovania s odbormi, ktoré vyústili do zníženia podpory v nezamestnanosti pre niektorých uchádzačov o zamestnanie. Za jej pôsobenia klesla nezamestnanosť na najnižšiu úroveň za posledných 15 rokov a nezamestnanosť mladých ľudí na najnižšiu úroveň za posledných 40 rokov.

Macron podľa pozorovateľov potrebuje ukázať, že vníma frustráciu voličov vyjadrenú nízkou volebnou účasťou a veľkou podporou krajnej pravice aj ľavice. Hľadal preto premiéra, ktorému je blízka zelená a sociálna politika.

Borneová podľa agentúry Reuters zodpovedá tomuto profilu a mohla by čeliť výzve krajne ľavicového politika Jeana-Luka Mélenchona, ktorý sa v prezidentských voľbách umiestnil na treťom mieste. Mélenchon vytvoril širokú ľavicovú koalíciu, ktorá má ambície zvíťaziť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.