BRATISLAVA. Tenistka Heather Watsonová prelomila dlhoročné tabu. Za dôvod prehry v prvom kole Australian Open označila menštruáciu. “Myslím si, že to bolo jednou z tých vecí, ktoré mám, myslím ženské,” povedala po prehre s Cvetlanou Pironkovovou.

Watsonová bola proti bulharskej tenistke miernou favoritkou. Britka sa nachádzala rebríčkovo najvyššie v kariére (38.), jej formu dokumentovalo aj víťazstvo na turnaji v Hobarte krátko pred príchodom do Melbourne.

Viditeľne trpela, na konci prvého setu si privolala lekára. Prvý set prehrala 4:6, v druhom dostala kanára (0:6). “Je to veľmi frustrujúce. Zvlášť vtedy, keď naozaj potrebujem všetku energiu a byť stopercentne v poriadku. Stáva sa to, mala som sa s tým lepšie vysporiadať. Je to naozaj hanba, je to na nič,” povedala Watsonová.

 

Cibulková nemáva bolesti

Naša momentálne najlepšia tenistka Dominika Cibulková podobné problémy nemá. “Akurát mám chuť na sladké a zjedla by som úplne všetko. Je to nepríjemné, ale nemávam bolesti,” hovorí pre Šport .inak.

Menštruácia má u každej ženy iné následky. Problémy ako Watsonová nemá ani Dominika Nestarcová, jedna z dvojice najúspešnejších slovenských plážových volejbalistiek.

“V prvých dvoch dňoch cyklu je to, samozrejme, trošku náročnejšie. Myslím si však, že sa s tým vieme vyrovnať a tých približne 40 minút sa sústrediť na zápas,” odpísala na otázku Športu .inak Nestarcová.

Na každú má menštruácia iné vplyvy. “Určitá časť žien máva bolesti, ktoré sú individuálne intenzívne v škále od nepríjemných kŕčov zvládnuteľných spazmolytikami až po silné bolesti so zvracaním a hnačkou, ktoré ženu vyraďujú z pracovného procesu,” vysvetľuje gynekologička Radmila Sládičeková.

 

Pilulka na ovládnutie cyklu

Ženy si však svoj cyklus dokážu regulovať. Menštruáciu si ešte pred sezónou nastavia, aby obchádzala najdôležitejšie podujatia roka. Počas sezóny viacero z nich využíva pilulky na oddialenie cyklu.

“Na oddialenie menštruácie je možné použiť buď liek vo forme gestagénu, alebo si počas užívania antikoncepcie robiť "dlhé cykly". Užívateľka si vtedy vie sama určovať, kedy chce mať menštruáciu, aby to čo najmenej ovplyvnilo jej životný štýl,” vysvetľuje gynekologička Sládičeková.

Pred rozšírením pilulky norethisterone používali športovkyne napríklad aj antikoncepčné injekcie. Táto metóda však je prekonaná. “S pilulkami sa menštruácia dá veľmi spoľahlivo odložiť. Je často a bežne používaná, ženy sú s ňou veľmi spokojné,” hovorí Sládičeková.

Riadenie menštruačného cyklu týmto spôsobom je podľa nej “bežné, vhodné a neohrozuje zdravie ženy”.

 

V prvý deň cyklu prekonala svetový rekord

Menštruácia však na ženu nemá vplyv len po fyzickej stránke. Zmenou hladiny hormónov prichádza k zmene nálad. Typické sú podráždenosť, nervozita, depresivita či plačlivosť.

A keďže veľký vplyv na výkonnosť športovcov má psychika, u emocionálnejších žien môže byť menštruácia problém.

“Športovkyňa môže byť v tomto období emočne labilnejšia a reaguje impulzívnejšie v konfliktných situáciách. Senzitívnejšie ženy bývajú zraniteľnejšie voči stresujúcim udalostiam a potrebujú v týchto momentoch väčšiu podporu svojho okolia,” hovorí športový psychológ Peter Kuračka.

Za užitočný považuje individuálny prístup. “Preto by tréneri a ľudia pôsobiaci v podpornom tíme mali brať do úvahy aj okolnosti spojené s cyklom a citlivo tieto veci reflektovať.”

Na druhej strane však môžu emócie športovkyňu vystreliť hore. Napríklad britská maratónkyňa Paula Radcliffová prekonala svetový rekord v prvý deň cyklu. Jej výkon tak ide proti štúdiám, ktoré hovoria, že ak má menštruácia vplyv na výkonnosť, tak skôr pri vytrvalostných športoch.

“Snažila som sa dostať to von z hlavy, aby sa to nestalo problémom. Je to jedna z vecí, ktoré vás môžu zbrzdiť, ak to dovolíte,” hovorí pre BBC.

“Prekonala som svetový rekord, takže to nemôže byť až taká prekážka. Práve z toho dôvodu som však mala bolesti žalúdka v poslednej tretine trate a necítila som sa pohodlne.”

Paula Radcliffová prechádza ako víťazka cez cieľovú čiaru 13. októbra 2002 na medzinárodnom maratóne v Chicagu. Radcliffová vytvorila svetový rekord, keď do cieľa dobehla za 2 hodiny, 17 minút a 18 sekúnd. Foto: archív TASR/AP

 

Na začiatku cyklu posielali e-maily trénerovi

Britský ženský tím pozemného hokeja sa rozhodol načasovať formu na domáce olympijské hry práve sledovaním cyklov hráčok.

Každá olympionička musela počas osemnástich mesiacov pred Hrami zaslať e-mail trénerovi Ben Rosenblattovi v prvý deň cyklu. “Je to niečo, čo sme nechceli nechať na náhodu. Chceli sme kontrolovať každý aspekt výkonu hráčok,” cituje Rosenblatta Guardian.

Realizačný tím pozemného hokeja inšpirovali britské triatlonistky. Tie to majú o to ťažšie, že súčasťou disciplíny je aj plávanie.

Kým športový psychológ odporúča hlavne individuálny prístup k menštruujúcim, gynekologička odporúča monofázickú antikoncepciu, ktorú “športovkyne väčšinou užívajú”. “Tie, ktoré antikoncepciu neužívajú, určite poznajú svoje telo a námahu pri tréningu si vedia prispôsobiť fázy svojho cyklu.”

 

Výskumy vplyv na výkonnosť jednoznačne nedokázali

Dá sa však jednoznačne povedať, či má menštruácia vplyv na výkonnosť? Keď sa opýtate piatich športovkýň, je možné, že dostanete päť rôznych odpovedí. Na túto tému dokonca prebehlo viacero výskumov, k jasnej odpovedi ale nedospeli.

Na jednej strane stoja tie, ktoré ukazujú na rozdiely fyzických parametrov a výkonnosti počas jednotlivých fáz cyklu.

Väčšina súčasných výskumov sa však prikláňa k názoru, že počas menštruačného cyklu sa nevyskytujú významné rozdiely vo výkonnosti.

Kishali a Reynoldsová uvádzajú, že fyzická výkonnosť športovkýň s cyklom nesúvisí. Podľa Březinovej sa v priebehu cyklu fyziologické veličiny dôležité pre výkon nemenili (VO2max, krvný laktát, maximálna pulzová frekvencia a oxidácia tukov).  

De Jongová uvádza, že ženy v silových športoch sa nemusia príliš zaoberať, v akej fáze cyklu sú. Vo vytrvalostných športoch je podľa autorky situácia menej jasná. Ventilácia, metabolizmus makronutrientov a termoregulácia sú ovplyvnené zmenou úrovne hormónov, efekt na celkovú výkonnosť však bude potrebné preskúmať.