Neviem, ako to majú ostatní, ale mne sa moje životné obdobia vždy spájali s pesničkami. Vyrástla som v 80-tych rokoch a hudba od mladosti dosť výrazne definovala náš život. Už od základnej školy sme si veľmi často kládli s kamarátmi navzájom otázky: Čo počúvaš? Akú kapelu uznávaš? Keďže v tomto období sme mali k dispozícii iba platne a kazety (občas niečo dobré hrali aj v kine), hudba sa stala našou súčasťou úplne prirodzene. Bolo to TO najviac! Definovala naše obliekanie, správanie, účesy… Dá sa povedať, že Madonna v jej začiatkoch vo mne prebudila niečo ako odvahu a ženskú silu.

Michael Jackson nás naučil vytrvalosti pri hodinách a hodinách intenzívneho pohybu, keď sme sa trénovali tanečné kroky podľa jeho pesničiek. U2 ma naučili všetko o láske. REM zasa o stratách a nachádzaní viery v seba. The Cure liečili moje pubertálne depresie. Depeche Mode – definovali moju celoživotnú lásku k čiernej farbe, ukázali mi moju temnú stránku a naučili ma ponárať sa hlboko do seba. Cindy Lauper a jej pesnička “Girls just wanna have fun” sa navždy stala mojou ženskou hymnou, keď sa potrebujem vyskákať po veľmi ťažkom dni či životnom období. Wham a ich Last Christmas zadefinovali môj vianočný pocit.

Môžem si spomenúť na akékoľvek životné obdobie, na ktoréhokoľvek frajera a okamžite sa mi v hlave spustí pesnička. A je to aj naopak, keď počujem v rádiu niektorú z mojich srdcoviek, dokážem sa takmer okamžite preniesť v čase. Momentálne prežívam emocionálne veľmi náročné obdobie a moje piesne mi veľmi pomáhajú. Hoci už nechodím so slúchadlami ani s walkmanom a skladby si púšťam v mobilnej aplikácii na ich schopnosti uzdravovať, liečiť, uľaviť či rozveseliť sa nič nezmenilo.

Pred pár týždňami sme mali v práci večierok, na ktorý sa mi nechcelo ísť. Nebola som si istá, či zvládnem zábavu a bola som na tom zle aj zdravotne. Avšak šla som a celá hudobná produkcia večera bola z 80-tych rokov. Neviete si predstaviť, ako to funguje. Ako sa smutná myseľ dokáže hudbou preniesť sťa mávnutím čarovného prútika do mladosti. Štyri hodiny sme tancovali a skákali na “naše overené hitovice”. Bola som za tú obrovskú dávku energie neskutočne vďačná. Vyliečila ma.

Hudba je niekedy účinnejšia ako plastické operácie či antidepresíva. Dokáže bezbolestne a bez vedľajších účinkov pomôcť v ťažkej chvíli. Je to ako zázrak, stačia prvé tony a v tele sa rozprúdi rovnaká energia ako kedysi. Keď zavriete oči, dokáže vám v hlave prebehnúť celý film. Mnohé hudobné hviezdy mojej mladosti v tejto dobe postupne odchádzajú do hudobného neba, ale ich hudba tu zostáva večne živá pre nás, ktorí ju potrebujeme na prežitie. Ďakujem Whitney, Michael, George, David a mnohí ďalší, že ste tu s nami boli a stále ste, keď vás potrebujeme.

 

Prečítajte si