DILLÍ, TEL AVIV. Vydali ju, keď mala iba sedemnásť. V Indii to tak bolo a stále ešte je. Manželstvá sa dohadujú, kasty sa nemiešajú. Po svadbe spolu manželia nežili, špekuluje sa aj o tom, či medzi nimi vôbec došlo k fyzickému kontaktu.

Prednosť dal náboženskému presvedčeniu a politickým ambíciám. Manželku opustil, aj svoj predchádzajúci život. Ona to pokorne akceptovala. Nikdy ho nevinila. Obviňovala osud. Jemu bola vďačná za to, že ju naviedol na to, aby študovala. Školné jej však platil otec a neskôr brat. 

Odhalil ju pri voľbách

Nikdy o nej nehovoril, ale nerozviedol sa s ňou. To, že je indický premiér ženatý nevedeli ani jeho najbližší spolupracovníci. Minulý rok, keď sa registroval do volieb, napísal do kolonky rodinný stav ženatý. Novinári spustili pátranie. Objavili ju. Má 63 rokov, volá sa Džašodabín Modi, je učiteľkou na dôchodku a utajenou manželkou indického premiéra. Hoci ju opustil pred desaťročiami, stále na neho čaká.

Foto - dnaindia.com

„Ak ma zavolá, prídem. Sledujem všetky jeho prejavy v televízii. Keď rozpráva, cítim sa veľmi dobre. Želám mu, aby sa mu podarilo splniť všetky sľuby, ktoré dal ľuďom. Za to sa aj modlím," povedala podľa Washington Post premiérova manželka. Svojho manžela celé roky nestretla. Len raz navštívil svätyňu v meste, kde žije. Neprehovorili spolu ani slovo.

Odkedy sa Narendra Modi stal premiérom, dostala sa jeho manželka do nepríjemnej pozície. S manželom nežije, nekomunikuje, nesprevádza ho pri oficiálnych príležitostiach, vie o ňom len to, čo si prečíta v novinách. Napriek tomu je formálne jeho partnerkou a vzťahuje sa na ňu rovnaký bezpečnostný protokol ako na príslušníka premiérovej rodiny.

Kritizuju premiéra 

Nepáči sa jej to. O ochrankárov sa musí starať. Variť im, poskytnúť im izbu v dome svojho brata. Ten v krajine, kde to majú osamelé ženy stále ťažké, drží nad ňou ochrannú ruku. Ochrankárom tiež nedôveruje, nikto jej o nich nechce nič povedať. Hovorí, že aj indickú premiérku Indiru Ghándiovú zabil jej ochrankár.

Postavenie premiérovej manželky Indov fascinuje a jeho politickým rivalom pomáha spochybňovať jeho kredit. Nech sa to zoberie akokoľvek, svoju manželku opustil a nezabezpečil jej postavenie, ktoré jej prináleží. Jeho oponenti hovoria, že kvôli nemu má  Džašodabín postavenie občana druhej kategórie. Falošne aj preto vyznievajú jeho reči o tom, že by sa malo zlepšiť postavenie indických žien.

Ona na cene získala. V komunite kde žije, sa postoj premiérovej manželky, ktorá o ňom nikdy nehovorila v zlom veľmi cení. „Je to vzorná indická žena," vysvetľuje jej švagriná.