Netuším, kto vymyslel prázdniny a komu sa tým chcel pomstiť, ale mám podozrenie, že si to zlíznu mamy. Dva mesiace letných prázdnin je najväčší zaberák na našu emocionálnu inteligenciu. Už niekoľko týždňov pred prázdninami plánujeme leto a zlaďujeme vlastné požiadavky a pocity s emóciami našich detí, manželov a partnerov, babičiek a šéfov vo firmách.

Najprv to chce zaistiť najlepší termín na rodinnú dovolenku. To je termín, keď získate najviac voľna pri najmenšom počte vypísaných dní dovolenky a k tomu nájdete dobrý zájazd či zabukujete skvelé ubytovanie. Termín potrebujete dohodnúť tak, aby ste sa nepohádali s kolegami či kolegyňami, ktorí majú možno ešte viac detí ako vy alebo sú single a nedobre znášajú, že majú dať rodičom opäť prednosť. Živnostníci a živnostníčky vedú tento neľahký boj sami so sebou, koľko voľna si môžu dovoliť, aby na tú dovolenku aj zarobili.

Termín rodinnej dovolenky je základ. Teraz dostanú mamy možnosť získať certifikát z logistiky. Termín dovolenky musia zladiť s presunmi na východ i na západ, včasným balením a vybaľovaním, návštevami u babičiek či v denných a týždenných táboroch. Určite predvedú dostatok nadania a empatie, aby dostali aj certifikát Happiness Manager, pretože požiadavky detí, aby boli prázdniny coolové sú vždy výzvou. Čím staršie deti, tým väčšiu dávku trpezlivosti to chce. A mamy dokážu urobiť aj nemožné, aby mali deti šťastné prázdniny.

Ale keď to manažérsky bravúrne zvládnete a pár dni už za vami nikto z rodiny nechodí s protinávrhmi, získavajú letné prázdniny svoje čaro. Na dva mesiace opustíte zabehaný režim a budík už nemusíte ráno nastavovať na šiestu či na pol siedmu. Netreba každú chvíľu kupovať čosi na desiatu, ani ju robiť, netaxikárčite na krúžky, nekontrolujete domáce úlohy a projekty, a pokojne môžete aj o ôsmej večer vymysliet malú prechádzku na zmrzlinu či na pizzu, pretože aj večierka má v lete svoje úľavy.

Prichádza najlepší čas na to, aby ste investovali do spomienok. Aby vznikli momenty, na ktoré budú vaše deti spomínať najradšej. A nemyslím päťhviezdičkové hotely s all inclusive, ale zážitky, na ktoré je aj visa card nepoužiteľná. Momenty, keď sú naraz šťastní všetci členovia rodiny, lebo sa spoločne na niečom zasmejú, niečo spolu zažijú, odhalia či objavia. Keď majú deti pocit bezpečia, užívajú si naplno pozornosť rodičov či starých rodičov  a môžu vymýšľať veci, ktoré im počas roka určite neprejdú. Keď si sami rodičia môžu na chvíľu dovoliť stať sa deťmi.

Investujte čas a  lásku do spomienok, pretože sú dôležité. Ako to povedala francúzska sochárka  Louise Bourgeoiová?  “Potrebujem svoje spomienky. Sú to moje dokumenty."

.

Prečítajte si aj Nie je to koniec sveta