Íri a Írky rozhodli jasnou väčšinou o zrušení jedného z najprísnejších zákonov zakazujúcich potraty. Rozhodli hlavne hlasy žien a mladých ľudí. Zrušenie interrupcií podporilo až 70 percent Írok a až 87 percent mladých Írov. Nový zákon, ktorý by mala teraz vláda prijať, povolí interrupcie do 12. týždňa.

Írsky premiér Leo Varadkar neskrýval spokojnost, keď komentoval výsledok referenda. „To, čo dnes vidíme, je vyvrcholením tichej revolúcie, ktorá sa odohráva v Írsku za posledných desať alebo 20 rokov,“. Íri podľa neho ukázali, že „dôverujú ženám a rešpektujú vlastné rozhodnutie a voľbu".

Je symbolické, že historický výsledok referenda komentoval prvý homosexuálny premiér v Írsku, kde bola homosexualita ilegálna ešte v roku 1993. Premiér je tiež lekárom, ktorým doteraz hrozilo väzenie, ak by vykonali interrupciu. Štrnásť rokov by dostali aj ženy, ktoré by o potrat žiadali a tak ich tisíce cestovali do zahraničia alebo si cez internet objednávali tabletky na potrat.

Varadkar je sám dôkazom ako veľmi sa Írsko zmenilo. Premiérom sa stal potom, čo katolícka krajina v roku 2015 v referende podporila manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

 

 

Z Írska sa stáva liberálna krajina aj z protestu proti katolíckej cirkvi. Tá stratila autoritu, keď írska vláda v rokoch 2005 až 2009 zdokumentovala tisíc prípadov, keď kňazi a mnísi na farách znásilňovali a sexuálne obťažovali deti.

Cirkev, ktorá vidí úlohu ženy hlavne ako matky a manželky, stratila silu hovoriť ľuďom ako majú žiť svoj život. Cirkev sa nepresadila ani v Poľsku, ďalšej silne katolíckej krajine, kde Poľky v roku 2016 masovými protestmi donútili vládu neprijať zákon zakazujúci potraty.

Na Slovensku ideme opačným smerom. Pribúda politikov a političiek, ktorí rozmýšľajú ako interrupcie zákonom obmedziť alebo zakázať. Inšpirovala ich hnedá strana s pár mužmi v čele, ktorí sa na chvíľku zamysleli a vymysleli  spôsob, ako rýchlo a bezbolestne zabodovať. A k tomu cirkev, ktorá stále nevníma ženy ako svojbytné bytosti s právom rozhodovať o vlastnom živote. Pretože žena „má právo pred (sexuálnym stykom), ale nie po“ - povedal otvorene saleziánsky kňaz v rozhovore pre Denník N.

Možno im Írsko pripomenie, ako sa mýlia.