Ako vznikol nápad na knihu?
"Myšlienka napísať tento príbeh prišla, keď sa mi narodilo druhé dieťa. Videla som, že starší syn nie celkom rozumie veľkej zmene, ktorú sme volali sestrička. Tešil sa, užíval si nového člena rodiny, no množili sa situácie, keď bolo jasné, že sa cíti neisto. Že pochybuje a nerozumie. Jeden večer, keď som uložila deti spať, tak mi napadlo, že rozprávka môže byť ten kľúč ako ukázať synčekovi, že mama miluje svoje deti rovnako."
Pochádzaš z Ukrajiny, prečo si sa rozhodla prísť na Slovensko?
"Vždy som chcela cestovať. A stále chcem. Môj otec chodil na Slovensko za prácou. Tak som si vybavia víza práve sem. Najprv som tu bola párkrát cez prázdniny. Neskôr na stálo. Už som tu desať rokov."
Aké boli začiatky u nás?
"Ťažké. Najťažšie bolo prijať, že som začínala v práci, ktorú som robiť nechcela. Ako čerstvo vyštudovaná inžinierka som túžila budovať kariéru, no mala som problém s jazykom. Musela som to prijať. Časom mi to už išlo aj so slovenčinou. Opäť som sa vrátila k štúdiu a neskôr našla aj prácu, s ktorou som bola spokojná."
Foto - archív IZ
O čom teda kniha je?
"Knižka je o súrodencoch a láske mamy k deťom. Ide o príbeh dvoch jašteričiek – súrodencov. Brat a sestra, Loli a Lili, si myslia, že slniečka, ktoré veľmi milujú, majú málo. Premýšľajú nad tým, či sa slniečko vráti, keď sa na chvíľu stratí za mrakmi, a na koho vlastne svieti viac. Vydajú sa na výlet, aby našli miesto, kde slnko svieti najviac. Chcela som takto inšpirovať deti, aby nazreli do svojho vnútra pri svojich detských trápeniach. Poznať samého seba a ostať autentickým má totiž v živote každého z nás veľkú hodnotu. Keď sa to naučíme ako deti, v dospelosti z toho môžeme ťažiť."
Prečo práve rozprávka?
"Deti a rozprávky tak akosi patria k sebe. Pri počúvaní rozprávky deti zapájajú predstavivosť a fantáziu. Prežívajú ju naplno. Aj vďaka tomu pracujú s podvedomím, duševným svetom, kam sa ukladajú nespracované nevedomé archetypy. O tých hovoril vo svojich prácach aj známy psychológ Carl Gustáv Jung. Práve rozprávka preto môže pomôcť vymazať z duševného sveta dieťaťa boľavú situáciu. Tiež naučí dieťa hľadať odpovede v sebe, vyznať sa v tom, čo cíti, rozlišovať a pomenovávať svoje pocity."
Súčasťou knihy je aj návod na jej použitie, o čo ide?
"V návode odporúčam, kedy je najlepšie knihu deťom čítať. Keďže je to kniha o pocitoch a deti inšpiruje sa nimi zaoberať, je dôležité vystihnúť ten správny čas na jej čítanie. V návode tiež radím ako odpovedať na rôzne detské reakcie. Tie totiž môžu byť úplne odlišné. Napríklad moja kamarátka čítala knihu svojim dcérkam, mala totiž pocit, že staršia sa cíti menej milovaná. Po prečítaní knihy sa dievčatko veľmi rozcítilo a plakalo. Jej mladšia sestrička takýto pocit nepozná, tak svoju mamu po dočítaní len objala."
Do knihy je vložené aj divadielko, na čo slúži?
"Veľa detí nevie pomenovať svoje pocity. Divadielko im to môže zjednodušiť. Pomôže im viac sa vcítiť do príbehu."
Foto - archív IZ
Ako riešiš krízové situácie s deťmi ty? Napríklad takú odopretú lízanku?
"Vysvetľujem dookola. Pravdivo hovorím prečo nie, prečo o niektorých veciach rozhodujem ja. Odpovedám na ich otázky, kým si to nevyjasníme. Napríklad o tom, čo robí so zdravím prílišné jedenie sladkostí. A že ja ako ich mama viem lepšie posúdiť, koľko je akurát a koľko už veľa. Stojím pri nich, keď prídu negatívne emócie a snažím sa im s nimi pomôcť. Samozrejme, aj ja mám svoje hranice. S deťmi o nich vo vypätých situáciách hovorím úprimne. Riadim sa vetou ži a nechaj žiť".
Kto knihu ilustroval?
"Knihu editovala a ilustrovala Zuzana Svobodová. Keďže je to moja prvá kniha, Zuzana ma celou cestou viedla. Okrem okrem skvelej spolupráce tak vzniklo aj krásne priateľstvo. Je to skutočná profesionálka a umelecká duša."
Ako vznikla táto spolupráca?
"Ja som Zuzku spoznala v mojom obľúbenom jogovom štúdiu, kde som bola s deťmi na joge. Ona tam prišla prezentovať svoje jogové pexeso pre malých jogínov a jogínky - Joxeso. Tam sme sa dali do reči a zistila som, že je editorka. Poprosila som ju, či by sa na moju rozprávku nepozrela. Už vtedy sa mi páčili aj jej ilustrácie. Neskôr, keď som sa rozhodla knihu vydať, som dlho hľadala ilustrátora. Pri vyberaní papiera som náhodne opäť narazila na jej Joxeso. Hneď mi bolo jasné, kto bude moju knihu ilustrovať."
Prečo práve crowdfunding?
"Som mama, bežný človek krátko po rodičovskej dovolenke, aj preto som zvolila cestu cez crowdfundingovú platformu. Verím, že sa nájde dostatok podporovateľov, aby sa projekt vydaril. Ide aj o spôsob ako sa uistiť, že moje dielo má význam. Financie vyzbierané na Startlab.sk použijem na vydanie prvých tisíc výtlačkov. Kniha bude vytlačená na recyklovanom papieri, súčasťou budú pomôcky na divadielko, čo výrazne navyšuje jej cenu."
Foto - Anett Kállai Tóth
Prečo si sa rozhodla pre recyklovaný papier?
"Odkedy mám deti, dbám viac na ekológiu, snažím sa robiť v každodennom živote, čo je v mojich silách. Tak preto aj recyklovaný papier."
A čo ďalej? Pripravuješ ďalšiu knihu?
"V pláne mám ďalších päť kníh. Dve sú už napísané, zvyšné tri mám zatiaľ len v hlave. Opäť to budú knihy pre deti a opäť na podobnú tému."
Čo rada čítaš ty?
"Mám veľmi málo času na čítanie, hoci ho milujem. Keď už mám chvíľu, tak čítam psychológiu, východnú filozofiu a spirituálne knihy."
Čo čítaš svojim deťom?
"Všeličo. Neobmedzujem sa len na rozprávky. Čítame aj v angličtine a ruštine. Vyberám inšpiratívne knihy a naopak skôr sa vyhýbam klasickým rozprávkam, kde napríklad je macocha vždy tá zlá. Lebo to vôbec nemusí platiť. Ľudia sa predsa rozvádzajú a ak príde do rodiny niekto nový, tak nemusí byť hneď zlý. Ak však deťom čítajú iní, hoci aj Červenú čiapočku v klasickej verzii, nehodnotím to. Skôr sa im snažím príbeh neskôr vysvetliť."
Podporiť knihu môžete pod projektom Hravá knižka o detských pocitoch