BRATISLAVA. Proces ratifikácie Istanbulského dohovoru, ktorý sa týka predchádzania násiliu voči ženám a domácemu násiliu by mal byť nateraz odložený. Navrhuje to ministerstvo spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej (Most-Híd), ktoré takýto návrh predložilo v utorok (11.7.) do medzirezortného pripomienkového konania.

Žitňanskej rezort je presvedčený, že otázka ratifikácie dohovoru aj naďalej vyvoláva principiálne rozpory. Cieľom návrhu je preto zabezpečiť ďalší priestor na pokračovanie v potrebnej diskusii k tejto téme, ozrejmilo ministerstvo v dnešnej tlačovej správe.

 

 

Nemá podporu parlamentu

Ministerka Žitňanská pripomenula, že o ratifikácii by mala rozhodnúť vláda a následne parlament. „Tak, ako vnímam politickú scénu, tak nevidím, že by v tejto chvíli mal Istanbulský dohovor politickú podporu v parlamente,“ uviedla počas minulotýždňového stretnutia s novinármi.

„Rovnako vnímam, že diskusia, ktorá sa vedie aj v spoločnosti a medzi mimovládnymi organizáciami, zatiaľ názory nezblížila, naopak, ako keby ostali vyhranené. Takže v tejto chvíli to vidím tak, že táto téma vyžaduje ešte širšiu diskusiu a vyjasňovanie si pozícií a postojov, a to navrhnem vláde, aby ten proces bol nateraz odložený,“ doplnila.

Hovorca ministerstva Peter Bubla vysvetlil, že po právnej stránke je Slovensko pripravené pristúpiť k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násilia voči ženám a domácemu násiliu a boji proti nemu, čo je oficiálny názov Istanbulského dohovoru. „V spoločnosti však naďalej pretrvávajú dva protichodné názorové prúdy k otázke ratifikácie. Potvrdzujú to aj diskusie so zainteresovanými,“ uviedol Bubla s tým, že posledná takáto diskusia bola na ministerstve koncom júna.

 

Foto - TASR/AP

 

 

Najprv treba diskusiu

Na tomto stretnutí diskutovali zástupcovia štátnej správy, ako aj mimovládnych organizácií predstavujúcich zástancov aj odporcov ratifikácie dohovoru. Účelom schôdzky bolo podľa Bublu zistiť, či a ako sa celospoločenská diskusia v tejto otázke za posledné štyri roky vyvinula a či sa diskusia v spoločnosti posúva k zblíženiu názorov.

„Aj na základe ostatnej debaty máme za to, že otázka ratifikácie Istanbulského dohovoru v spoločnosti naďalej vyvoláva principiálne rozpory. Téma si vyžaduje hlbšiu a časovo náročnejšiu diskusiu. Nevidíme preto priestor na bezprostredné pokračovanie v procese smerujúcom k ratifikácii dohovoru,“ zdôvodnil hovorca rezortu návrh na odloženie procesu.

Pôvodne mal byť návrh na ratifikáciu Istanbulského dohovoru predložený na vládu v druhom polroku 2013. Ministerka teraz plánovala učiniť tak do konca júna. Najnovšie navrhuje, aby sa vláda ratifikáciou dohovoru zaoberala po vyhodnotení verejnej a odbornej diskusie bez uvedenia termínu splnenia úlohy.

Dohovor podpísalo v roku 2011 v tureckom Istanbule celkovo 44 z 47 krajín Európy. Ide i záväzný právny dokument, ktorý prvýkrát v európskom priestore ustanovuje právne záväzné štandardy na predchádzanie násiliu na ženách a domácemu násiliu. Doteraz ho ratifikovalo 23 z nich, informovalo ministerstvo spravodlivosti. Medzi krajiny, ktoré dohovor podpísali a neratifikovali, patrí napríklad aj Veľká Británia a Nemecko.

 

Prečítajte si aj O domácom násilí nehovoríme. Často ani nevieme s kým