NEW YORK, PRAHA. Ivana Trumpová sa chce stať veľvyslankyňou v Českej republike, kde sa narodila. Denníku New York Post povedala, že to svojmu bývalému manželovi a budúcemu americkému prezidentovi navrhne sama.

"Pochádzam odtiaľ, čeština je mojím materinským jazykom a každý ma tam pozná. Som dosť známa aj vo svete, nielen v Amerike. Napísala som tri knihy, ktoré boli preložené do 25 jazykov," vyhlásila 67-ročná Trumpová, ktorá sa narodila v Zlíne.

 

 

Hoteliérka roka

Trumpová, rodená Zelníčková, sa profesionálne venovala lyžovaniu a patrila do prvej pätnástky vo vtedajšom Československu. Okrem športu sa venovala aj modelingu. Za Donalda Trumpa sa vydala v roku 1977. To bolo jej druhé manželstvo. Začala podnikať, v roku 1990 bola vyhlásená v Spojených štátoch za hoteliérku roka. Hovorí piatimi jazykmi.

S Donaldom Trumpom sa rozviedli sa v roku 1992. Majú spolu tri deti - Donalda (38), Ivanku (35) a Erika (32).

Hoci sú rozvedení a Trump sa opäť oženil, so svojou prvou manželkou sa stále radí. O jej názory sa zaujímal aj počas kampane. „Je to moja najobľúbenejšia exmanželka,“ povedal o nej viackrát Trump.

 

 

O imigrantoch rozmýšľa rovnako

Exmanželia si rozumejú aj v politických názoroch. Ivana Trumpová podporuje manželov postoj k imigrantom a presadzovala by ho aj ako veľvyslankyňa.

"Potrebujeme imigrantov, sú fantastickí. Pre mňa napríklad päť rokov pracovala arabská žena, ktorá nosila šatku. Ak robí svoju prácu dobre, je v krajine legálne, platí dane a vie trochu anglicky, je mi to jedno,“ povedala Trumpová denníku New York Post. „Je ale zlé, keď 18-ročné mexické dievča prejde cez hranice, porodí v americkej nemocnici a jej dieťa sa automaticky stane americkým občanom," dodala.

Jiří Ovčáček, hovorca českého prezidenta Miloša Zemana, plány Trumpovej už na twitter ocenil ako skvelú voľbu. Zeman ako jeden z mála českých politikov podporoval zvolenie Trumpa za amerického prezidenta.

 

 

Nie je neobvyklé, že sa veľvyslankyňami stávajú manželky prezidentov. Veľvyslankyňou na Slovensku je manželka bývalého prezidenta Lívia Klausová, ktorá sa na Slovensku narodila. Veľvyslankyňou v Prahe bola aj manželka zosnulého rakúskeho prezidenta Margot Klestilová.   

 

Prečítajte si aj Aj bez Clintonovej ženy uspeli. Hlavne ženy z národnostných menšín