Jurajovi Jakubiskovi je z demonštrácií smutno. „Ja by som bol rád, keby sa demonštrovalo za slovenský film, za lepšie podmienky preň,“ povedal na pódiu v Starej tržnici, kde sa včera uskutočnil 8. ročník odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Reflexia silného roka, ktorý ma za sebou slovenská kinematografia, však nebola hlavným motívom večera. Tým sa stali slová ako slušnosť a kultúra, ako aj aktuálnejšie – solidarita so žurnalistami v RTVS.  

Producentka Čiary Wanda Adamík Hrycová preberá cenu za film roka. Zdroj foto - TASR

Keď si z Jakubiskových rúk preberal trofej za najlepšiu réžiu Peter Bebjak, nadviazal na slová svojho kolegu poznámkou,  že on pôjde na námestia kedykoľvek. „Tieto odznaky nie sú o politike. Sú o hrdinstve ľudí, ktorí sú tam. Nemali by sme ich dávať dole, aby sme si zapamätali, že ľudia, ktorí hľadajú pravdu, ju ešte v tejto spoločnosti hľadajú za cenu svojho života.“ Pripnuté odznaky sa včera dali vidieť u viacerých hostí. Na pódiu, aj v sále.

Počas slávnostného večera odznelo aj meno petície Kultúrny reparát, v ktorej viac ako dve tisícky signatárov vrátane popredných osobností slovenskej umeleckej scény požaduje odstúpenie novej ministerky kultúry.

VÝBER Z VÝSLEDKOV:

Najlepší hraný film – Čiara

Najlepšia réžia – Peter Bebjak (Čiara)

Najlepší scenár – Marek Leščák a Iveta Grófová (Piata loď)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe – Zuzana Kronerová (Baba z ľadu)

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe – Judit Bárdos (Out)

Najlepší herec v hlavnej úlohe - Tomáš Maštalír (Čiara)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe – Robert Roth (Nina)

Najlepšia hudba – Slavo Solovic (Čiara)

Najlepší dokumentárny film – Diera v hlave

Cena za výnimočný prínos slovenskej kinematografii – filmoví architekti Viliam Gruska a Roman Rjachovský