BRATISLAVA. Cítite sa po zime ťažkopádne? Bez kondície? Možno je za tým málo pohybu a slnka počas zimných mesiacov. A tiež náročné sviatky plné dobrôt pred nami.

Teplejšie jarné počasie treba využiť a tráviť viac času vonku, radí cvičiteľka powerjogy Kristína Magyarová, s ktorou si môžete zacvičiť v jednom z bratislavských štúdií. Sama sa po zime vracia k behu a to aspoň dvakrát týždenne na hodinku. „Zo začiatku behávam naozaj pomalým tempom alebo striedam beh s rýchlou chôdzou, ale postupne pridávam, snažím sa prekonať,“ hovorí.

Beh sa podľa nej dá vymeniť za bicykel či korčule. Pri nedostatku času postačí aj svižná prechádzka, dodáva. Jarné počasie je ideálne aj na turistiku v prírode. Odporúča aj hodiny jogy. „V prípade, že precvičujem lekciu powerjogy ráno pred prácou, zacvičím si spolu s klientmi,“ hovorí.

 

Foto - archív ZVM

 

Niečo nové

Pre tých, čo pravidelne cvičia ako Kristína, radí skúsiť novú športovú aktivitu. Sama začala s crossfitom.  „Trénujem silu, výbušnosť, zapájam iné svalové skupiny a konečne mám aj ja zase svalovicu,“ hovorí. Zaujímavý je podľa nej aj pole dance, spinning či bojové umenia.

Dôležité je pri jarnom reštarte podľa nej nezabúdať aj na stravu. Začína pohárom teplej vody s citrónom na prečistenie. Na raňajky jedáva tvaroh s banánom, vločkami a orieškami, volské oko, či omeletu so zeleninou.

Na obed a večeru strieda zapekanú zeleninu so syrom, kuracím, morčací alebo hovädzím mäsom, hustejšie zeleninové polievky či šaláty z čerstvej zeleniny. „Snažím sa konzumovať viac bielkovín a menej jednoduchých cukrov,“ hovorí. Dôležitý je podľa nej aj pitný režim. Jediným jej hriechom je čokoláda.

Odporúča aj otužovať. „Každé sprchovanie ukončím minútkou v úplne studenej vode,“ hovorí. Chce to síce sebazaprenie, ale odkedy to robí, je menej zimomravá a nemáva ani studené ruky a nohy.

 

 

Radšej pomalšie

V cvičení platí menej je viac, upozorňuje Alexandra Somorovská, ktorá sa venuje gravidjoge a popôrodnej joge. Jogu predcvičuje v Bratislave a Malackách

Odporúča jemnejšie druhy jogy. Telo tak nebude podľa nej príliš zaťažované a do kondície sa dostane postupne. „Vyhneme sa tak aj hurá efektu, keď sa na niečo vrhneme a vzápätí je už aj rýchlo po tom,“ hovorí.

Práve jemným zvyšovaním záťaže a rešpektovaním svojho aktuálneho pocitu, si možno vypestovať príjemný návyk na pohyb, vysvetľuje. Potom stačí už len prirodzene a pozvoľna pridáva záťaž alebo ďalšiu hodinu cvičenia, dodáva.

Sama sa dostáva do formy tancom po byte. „Je to veľmi príjemná forma pohybu, chudnutia, a podporovania svojej ženskosti zároveň,“ hovorí. Takže si skúste pustiť hudbu a aspoň chvíľu pošantiť, dodáva.

 

Foto - archív ZVM

 

Choďte na dosku

„Ak vyjdem z cviku vždy začínam s pravidelným ranným cvičením pozdravu slnka,“ hovorí jogínka Katarína Belanová. Jogu cvičí už šesť rokov. Vyše dva roky vedie hodiny powerjogy. Od minulého roka sa venuje aj gravidjoge. Tento rok pridala cvičenie po pôrode v sprievode bábätka a posilňovacie cvičenie Be Fit. Radí začať niečím, čo kombinuje uvedomenie si vlastného tela, posilnenie, natiahnutie, uvoľnenie a tiež zlepší činnosť srdca ako napríklad joga. Ideálna je podľa nej kombinácia jogy, kardio tréningu a posilňovacieho cvičenia.

„Môj obľúbený cvik, posilňujúci celé telo je pozícia dosky z jogy,“ hovorí. V doske môžete robiť rôzne varianty, využívajúce sa napríklad aj vo fitness, dodáva. Dôležité je však podľa nej hlavne začať, cvičiť pravidelne a nepoľaviť hneď na začiatku.