LONDÝN. Britská premiérka Theresa Mayová a ďalší vplyvní konzervatívci vyzvali v utorok bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, aby sa ospravedlnil za stĺpček v novinách, v ktorom napísal, že ženy v burkách vyzerajú ako "poštové schránky" a bankoví lupiči.

 

Prečítajte si

V Dánsku sa od augusta moslimky nesmú zahaľovať, Dáni protestovali

 

Vyvolal kritiku politikov

Johnson, ktorý podal demisiu minulý mesiac pre spor okolo tzv. brexitu, uviedol spomínané prirovnania v článku zverejnenom v pondelok v britskom denníku Daily Telegraph.

Johnson napísal, že je proti zákazu buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár, ale dodal, že je "úplne komické, keď ľudia dobrovoľne chodia po svete s výzorom poštovej schránky". Jeho článok vyvolal kritiku moslimských organizácií a kolegov-politikov, uviedla v utorok tlačová agentúra AP.

Predseda Konzervatívnej strany Brandon Lewis v tweete napísal, že požiadal Johnsona, aby sa ospravedlnil. Mayová oznámila, že s Lewisom súhlasí. "Naozaj si myslím, že by sme mali byť všetci veľmi opatrní v tom, aký jazyk a slová používame. A niektoré slová, ktoré Boris použil pri opise výzoru ľudí, sú očividne urážlivé," uviedla britská premiérka.

 

Boris Johnson.  Foto - TASR/AP

 

Ženy si majú vybrať samé

Zatiaľ nič nenaznačuje, že sa Johnson plánuje podvoliť. Niekoľko európskych krajín, vrátane Francúzska, Belgicka a Dánska, zakázalo na verejnosti závoje zahaľujúce tvár, ale žiadna z hlavných politických strán v Británii takéto obmedzenie nepodporuje. "Som presvedčená, že ženy by si mali samy vybrať, ako sa budú obliekať," vysvetlila Mayová.