Aj detskí (zatiaľ) nečitatelia sú nároční. Možno ešte náročnejší ako dospelí čitatelia.  Na to, aby ich kniha zaujala, musí byť nielen obsahovo zaujímavá, ale aj pekná. Ak obsahuje dobre napísaný príbeh a zároveň pôsobivé ilustrácie, potom sa stáva pre dieťa príťažlivou. Ak má byť pre dieťa predškolského veku, ktoré sa len učí anglický jazyk príťažlivá anglická knižka, musí mať ešte čosi navyše. Príbeh musí byť čo najjednoduchšie napísaný, ale zároveň nesmie stratiť nič zo svojej sily.

A presne také sú knižky anglickej autorky a nemeckého ilustrátora. Ich najznámejšie spoločné dielo z roku 1999 The Gruffalo sa stalo novodobou klasikou detskej literatúry, získalo viacero ocenení a bolo preložené do mnohých jazykov. Niet divu, pretože je to vtipné, miestami hrôzostrašné a navyše poučné rozprávanie podané v jednoduchých veršoch.

 

But  who is this creature with terrible claws and terrible teeth in his terrible jaws?

His eyes are orange, his tongue is black. He has purple prickles all over his back.

Oh help! Oh no! It is a gruffalo!

 

 

Malá myška na ceste lesom postupne stretáva líšku, sovu a hada, ktoré ju chcú zožrať. Je však vynaliezavá, pohotovo si vymyslí hrôzostrašného tvora Gruffala a tak sa vyhne nástrahám zvierat. Keď si už spokojne vykračuje lesom, hrdá na to, ako všetkých prekabátila, do cesty jej vojde sám Gruffalo. Malá bytôstka však nestratí duchaprítomnosť ani teraz. Presvedčí Gruffala, aby sa s ňou prešiel po lese. Zvieratká, ktoré stretnú s hrôzou utekajú. Myška ich strach z Gruffala využije vo svoj prospech a keď sa zmieni, že je hladná a má chuť na koláč z Gruffala, zuteká aj on. 

Julia Donaldson po tomto vydarenom dielku napísala mnoho ďalších sviežich a pútavých príbehov. My vo svojej knižnici už máme aj tituly  "Superworm“, „The Smartest Giant in Town" a „Room on the Broom“. Aj tieto príbehy  sú originálne, krásne veršované a zábavné. Slovíčka aj celé dvojveršia sa v nich často opakujú, takže dieťa si ich zapamätá ani nevie ako. Navyše sa knižky dajú kúpiť aj s cd, takže dieťa môže počúvať rozprávku spolu s pesničkami. A ilustrácie Axela Shefflera sú nádherné. Sú také nápadité a kreatívne, že samotný príbeh beží akoby na ich pozadí. Autorka spolupracuje aj s inými ilustrátormi, ale to, čo sa darí vytvárať tomuto tandemu, je nenapodobiteľné.

Následkom symbiózy týchto dvoch talentovaných autorov je, že sa  našou detskou izbou podchvíľou  nesú výkriky ako: „What is the matter?“ alebo „Cheer up!" A  z Gruffalovej knižky sa u nás stal priateľ, ktorý sa večer ukladá spolu s plyšákom do postieľky.

.

Prečítajte si aj Dejiny tvorili aj ženy, nielen hrdinovia