Niekedy dostane pochvalu za módny štýl aj dáma, ktorá si inak na takéto lichôtky nepotrpí a považuje za dôležité iné svoje charakteristiky. Manželka singapúrskeho premiéra Ho- Čing zaujala na návšteve Washingtonu kabelkou. Nebola od žiadneho vychyteného dizajnéra, nezaplatila za ňu sumu, ktorá by na pár mesiacov uživila rodinu v rozvojovom svete, ani nebola extrémne nápadná.

Jej cena bola 11 dolárov, jej hodnota však oveľa vyššia. Vytvoril ju totiž autistický chlapec a premiérová manželka si ju zaobstarala na charitatívnom podujatí. Škola, na ktorej 19-ročný mladý muž študuje a produkty svojich zverencov predáva, aby si zvýšila príjmy, dostala po tom, čo sa s kabelkou zjavila premiérova manželka, hneď dvesto nových objednávok.

 

 

Charita sa dá robiť rôznymi spôsobmi a najľahšie je vypísať šek alebo poslať peniaze na účet, či sa objaviť na nejakom podujatí venovanom vážnemu problému či podpore niektorých skupín. Jasné, že to pomôže, a načas aj zaujme verejnosť či médiá.

Dôležité sú však aj menej nápadné, ale zato výrečné gestá. Kabelka na vrcholovom politickom podujatí, to, že si ju všimli novinári z celého sveta, má pre 19-ročného autistu väčší význam ako akýkoľvek finančný dar, ktorého zmysel mu môže aj unikať.

Chutné dielko od chlapca s diagnózou spájanou s mnohými predsudkami tiež prekonáva bariéry a ukazuje, že aj “iní” ľudia môžu tvoriť veci, ktoré sa vynímajú aj na globálnom fóre. A môže byť aj inšpiráciou. Dostávame veľa výziev, komu pomôcť a ako. Tento príklad ukazuje, že sa to dá urobiť aj inak.

Napríklad už zajtra. Ak máte v rodinnom rozpočte odložené niečo na pomoc iným, zájdite si do kaviarne, kde obsluhujú hendikapovaní, kúpte si niečo z chránenej dielne, zájdite si na predstavenie divadla s “inými” hercami. Nie preto, že vám je ich ľúto, ale preto, že vám vedia poskytnúť zážitok aj emóciu.

      

Prečítajte si aj Riziká dovolenky