PHNOM PENH, BRATISLAVA. Za 150 mililitrov materského mlieka platila americká firma Ambrosia Labs ženám z Kambodže takmer 19 eur. Americkí server Vice News, ktorý oslovil 50 žien napísal, že firma im platila asi 7 až 10 eur denne. Podľa UNICEF je to zneužívanie chudobných matiek.

 

 

Tlak na ženy

Materské mlieko predávala firma americkým matkám, ktoré nemali dostatok vlastného. Celý projekt spustil mormonský misionár, ktorý tvrdil, že kambodžským dojčatám nič nechýba a ich matky si privyrobia. Predaj materského mlieka fungoval takto dva roky.

Teraz je však vláda proti. Uviedla, že krajina je chudobná a život je tam ťažký, ale nie je na tom tak zle, aby vyvážala materské mlieko. Rozhodnutie privítal detský fond OSN UNICEF, ktorý to označil za vykorisťovateľský obchod. Ľudské mlieko by sa tak ako krv nemalo stať predmetom obchodu.

„Ženy platia od mililitra, takže na nich tlačia, aby produkovali a predávali svoje mlieko. Keď na vec dáte cenovku, vytvárate ponuku,“ povedala pre BBC odborníčka na lekársku antropológiu Aunchalee Palmquistová. 

 

Foto - TASR/AP

 

Dôležitý príjem 

Ženy v Kambodži však nadšené nie sú. Pre miestne médiá uviedli, že predaj mlieka im zabezpečil stabilný príjem asi 12 eur denne. Mohli ostať doma a starať sa o svoje deti.  „Som chudobná, veľmi mi to pomohlo. Keď sme sa dozvedeli o vládnom zákaze, plakali sme," povedala agentúre AFP jedna z matiek, 30-ročná Chea Sam. Ak nemajú príjem, musia ísť ženy pracovať do tovární alebo si nájsť iné zamestnanie, čo zväčša znamená nižší plat a prácu mimo domu.

"Ak budú pracovať dlhé hodiny a nebudú so svojimi deťmi, aj tak ich nebudú schopné dojčiť," hovorí Annuska Derks, ktorá sa zaoberá situáciou kambodžských žien.

.

Prečítajte si aj Materské mlieko, ktoré kúpite online, je podľa odborníkov rizikové