Kožní lekári varujú, že podľa posledných štatistík, ktoré majú k dispozícii, v roku 2010 medzi našimi mladými ženami vo veku 25 až 29 rokov bol na prvom mieste, čo sa týka výskytu rakovinových nádorov, malígny melanóm (až za ním je rakovina prsníka). Tento zhubný nádor kože patrí k najťažším nádorom vôbec, pretože je schopný veľmi rýchlo metastázovať a spôsobiť smrť.

Jeho výskyt stále stúpa. A obľubuje čoraz mladšie ročníky. Do súvislosti to lekári dávajú najmä s nadmerným opaľovaním a návštevou solárií, ktorým u nás mladé ženy stále holdujú, aj keď vedci už jasne dokázali, že zvyšujú výskyt melanómu. Zaujímavé je, že u mladých mužov v rovnakej vekovej kategórii to tak nie.

 

Európsky deň melanómu.  Foto - TASR

 

Do štyridsiatky nám môžu znamienka pribúdať

Melanóm je zhubný nádor, ktorý vzniká malígnou premenou melanocytov, teda buniek kože tvoriacich pigment. Najčastejšie sa nachádza na koži, ale môže sa objaviť aj v oku, na slizniciach či inde.

„Melanóm vychádza z pigmentovej bunky, ktorá sa zvrhne a z malého ložiska sa vytvoria veľké metastázy, ktoré sa môžu objaviť aj 20 rokov po vybratí ložiska,“ upozorňuje onkodermatologička MUDr. Desana Borecká.

Podľa jej slov v Európe sa každý rok zvýši výskyt tohto rakovinového ochorenia o 5 percent. Najhoršie sú na tom Nóri, Dáni a Švajčiari, naopak, najlepšie obyvatelia Stredomoria, ktorí majú tmavší fototyp kože a preto lepšie znášajú slnečné žiarenie. 

„Tretina melanómov vzniká z rôznych pigmentových névov, ale dve tretiny vznikajú na klinicky normálnej koži. Platí, že do štyridsiatky nám môžu znamienka pribúdať, ale keď sa po tomto veku objaví niečo nové na koži, už to môže byť podozrivé,“ hovorí lekárka.

 

Európsky deň melanómu.  Foto - TASR

 

Chráňte sa pred slnkom a choďte k lekárovi

Základnou prevenciou je ochrana pred slnkom, vyhýbanie sa soláriám, samovyšetrovanie kože (v pravidelných intervaloch sledujte, či sa vaše materské znamienka nezmenili, či nemajú podozrivú farbu, tvar, nerovné okraje, či nerastú...) a pravidelná kontrola u lekára.

V roku 2016 kožní lekári v rámci Európskeho dňa melanómu vyšetrili na Slovensku 1768 ľudí, z toho 1204 žien. Pri kontrole materských znamienok zistili 27 podozrení na malígny melanóm, pričom najmladší pacient mal 29 a najstarší 88 rokov. Z dotazníkov, ktoré pacienti v rámci vyšetrenia vypĺňali, sa okrem iného zistilo, že viac ako polovica z nich navštevuje soláriá.  Zároveň dve tretiny ľudí uviedli, že ich koža na slnku reaguje začervenaním až spálením.

.

Prečítajte si aj Desana Borecká: Na onkológii zažívam aj skvelé dni