Holly Butcherová mala len 27 rokov, ale aj za ten krátky čas sa o živote naučila veľa. Ako píšu austrálske médiá, trpela mladá žena z Brisbane na Ewingov sarkóm. Je to veľmi zriedkavý tumor, ktorý napadne kosti a choroba končí často smrťou. To sa stalo aj Holly – Austrálčanka zomrela po dlhej chorobe v januári. 

Pred smrťou však napísala svetu list, ktorý rodina po jej smrti uverejnila na faebooku. Dáva v ňom rady ako prežiť šťastný život, taký život, ktorý ona už viesť nemôže. „Nechcem odísť. Milujem svoj život, som šťastná,“ napísala. „Život je krehký, cenný a nepredvídateľný. Každý deň je dar, nie právo. " List na facebooku má viac ako 144-tisíc lajkov a viac ako 105-tisíc zdieľaní.

 

Foto - facebook

 

Nerobte si starosti s bezvýznamnými vecami

„Je zvláštne uvedomiť si vlastnú smrteľnosť, keď máte iba 26 rokov. Je to jedna z vecí, ktorú v tomto veku ignorujete. Dni ubiehajú a vy si myslíte, že stále prídu nové. Kým sa stane niečo nečakané,“ napísala Holly.

Je to list o tom, čo sa o živote za ten krátky čas naučila ona. Radí ľuďom, aby si nerobili toľko starostí „s malými, bezvýznamnými stresovými situáciami v živote“.  „Urobte všetko preto, aby váš život bol hodnotný a naplnený.“

„Možno ste dnes skončili v dopravnej zápche alebo ste sa nevyspali kvôli vášmu krásnemu dieťatku, ktoré vás v noci budilo, alebo sa hneváte, že vás kaderníčka príliš pristrihla. Možno vás hnevajú vaše umelé nechty, ktoré praskajú, vaše prsia, ktoré sú malé. Alebo máte celulitídu na zadku a rastie vám brucho. To všetko sú len blbosti, kašlite na to,“ píše Holly.

 

Foto - facebook

 

Kým vám telo funguje

Ona sama často riešila v živote „smiešne veci.“ „Myslíte jednoducho na niekoho, kto má skutočný problém. Buďte vďačný za váš malý problém a prekonajte ho,“ napísala.

Zlý spánok či nevydarený účes – všetko to sú druhoradé veci. „Prisahám vám, že na to nebudete myslieť, keď budete na rada. Je to tak nepodstatné, keď sa budete pozerať na celý svoj život.“ Ona by si teraz neželal nič viac ako osláviť ešte jedny narodeniny alebo prežiť jedny Vianoce.

Okrem toho Holly odporúča tráviť viac času v prírode a tešiť sa z jednoduchých, často samozrejmých vecí. „Práca a šport znejú ako triviálne veci – až kým nezistíte, že ich vaše telo viac neznesie. Ceňte si svoje zdravie a vaše fungujúce telo – aj keď nemáte ideálnu postavu.“

 

Foto - facebook

 

Dávajte viac druhým ako sebe

Zosnulá mladá žena píše v liste aj o psychickom zdraví a chce, aby ľudia hľadali „mentálne, emocionálne a duševné šťastie.“ Peniaze dajte na zážitky, nie na materiálne hlúposti, radí.

„Je to divný pocit mať veľa peňazí, keď je vlastne koniec, keď umierate. To nie je čas, keď idete nakupovať nové šaty,“ napísala.

„Dávajte, dávajte, dávajte“ nabáda Holly k veľkorysosti. „Je pravda, že budete šťastnejší, ak budete veci dávať druhým, namiesto seba. A povedzte vašim najbližším, že ich ľúbite tak často, ako môžete. A milujte ich so všetkým, čo k ním patrí,“ píše Holly.

Lis končí prosbou: „Začnite pravidelne darovať krv. Každý darca môže zachrániť tri životy.“ Krv pomohla aj jej samej, aby žila aspoň o rok dlhšie – a bude to rok, za ktorý bude vždy vďačná.