Netvrdím, že keď sme boli malí, neboli sme hlúpi. Boli. A možno aj rovnako ako súčasná generácia, ale boli sme blbí len doma v kruhu rodiny a svoju hlúposť sme nemohli len tak šíriť do sveta. Našou jedinou sociálnou sieťou bola ulica.

Internet to zmenil. Ľudia si dnes povedia: "Možno nie sme veľmi múdri, ale máme právo na názor". Lenže, vďaka internetu ho musíme poznať aj my. V minulosti sme hľadali odpovede na otázky v knihách, prípadne telefonovali vzdelanejším známym. A dnes? Všetko je online. Kedysi som mohol vyhrať hádku aj s klamstvom. Možno nesúhlasili, ale nikomu sa nechcelo ísť do knižnice si overovať, čo som im povedal.

Možno by stačilo slepo neveriť tomu, čo internet predžuje a vypľuje na monitory. Možno treba začať pochybovať o napísanom slove v novinách a možno začať aspoň mierne používať vlastnú hlavu. Mierne preto, lebo naraz vo veľkom je to príliš náročné. Rovnako ako sa nestýkať s primitívmi a nelajkovať pochybné stránky, prípadne nečítať len titulky. Chce to presný opak: Ukázať zlodejom, klamárom a konšpirátorom, prečo sa im vyhýbame. Aj mám často pochybnosti, a dokonca sa stáva, že na niečo nemám ani názor. Nebojím sa však opýtať.

Posledných 10 rokov som pracoval vo veľkej inštitúcii. Bolo to miestami ponižujúce zamestnanie.  Na konci ma už otravovalo stretávať stále tých istých kolegov na chodbe aj niekoľkokrát denne. Spomínam si, že raz som sa už aj ozval: "Nepozeraj sa na mňa, dnes sme sa už zdravili". Nakoniec som sa rozhodol odísť. Urobil som to aj preto, že som si overil informácie. Ich zdroj, môj šéf oznámil, že plat mi aj tak nikdy nezvýšia, lebo vraj si viem zarobiť inde. Stres z možnej chudoby sa mi zatiaľ pozdáva viac ako ten pracovný.

Väčšina z nás by chcela mať viac toho, čo máme radi a menej toho, čo nám prekáža. Lenže preto treba niečo urobiť. Šírenie hlúpostí na internete ešte život nikomu nezlepšilo. Možno to, čo píšem, nevyznieva lichotivo a preto je načase niečo zmeniť. Opäť mierne, nie naraz. Začať môžeme napríklad tým, že budeme viac hľadať fakty. 

 

Prečítajte si aj Ako ma George Michael pripravil na život