Viete si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby v autách nefungovali brzdy? Koľko by bolo nehôd? Koľko obetí?

No, niekedy mám pocit, že podobne to býva s ľudskými vzťahmi, keď ľudia nie sú taktní a nezatiahnu vnútornú brzdu.

Lebo taktnosť je ako vnútorná brzda, vďaka ktorej sa dá predísť konfliktom. Vedeli ste, že slovo taktnosť pochádza z latinského slova pre dotyk? Tak ako citlivé prsty dokážu rozlíšiť, či je niečo lepkavé, hebké, hladké, horúce alebo chlpaté, tak taktný človek dokáže vnímať pocity iných ľudí a vie rozlíšiť, ako na nich zapôsobia jeho slová či skutky. Z tejto definície je jasné, že taktný človek myslí na druhého, a snaží sa vžiť do jeho kože. Bohužiaľ, každý z nás stretáva ľudí, ktorým takt chýba.

Pred časom sme s manželom navštívili šamorínsku pobočku firmy, ktorá nám poskytuje telefónne služby. Zarazilo nás, keď sa o našom probléme zamestnankyne počas našej prítomnosti začali medzi sebou baviť po maďarsky. Prečo? Veď to sa týkalo nás a chceli sme tomu rozumieť. Nezafungovala taktnosť, a my sme sa hnevali. A stačilo, keby zamestnankyne maďarskej národnosti zatiahli vnútornú brzdu a k zákazníkom inej národnosti sa taktne správali.

Keď som chodievala cvičiť pilates, cvičiteľka všetko vysvetľovala zrozumiteľne po slovensky. Ale niektoré dámy, ktoré cvičili vedľa mňa, kládli cvičiteľke otázky v maďarčine a ona im v tej reči odpovedala. Nepáčilo sa mi to, lebo možno ich otázky a vysvetlenia by boli aj mne nápomocné v efektívnejšom cvičení. Zase chýbala taktnosť! Keď je vnútorná brzda nefunkčná, dochádza k nehode, následkom ktorej sa človek cíti poškodený, znehodnotený, menejcenný. Viete, je to trocha paradoxné, keď sa v mojej prítomností niekto rozpráva po maďarsky a ja cítim pobúrene. Ja – cudzinka, ktorá sa po slovensky naučila.

Už si viem predstaviť, ako sa teraz zdvihnú tí, ktorí nemajú radi Maďarov. Alebo Čechov, Rómov. A možno Poliakov. Alebo aj Slovákov. Taká zvláštna doba, keď človek nenávidí človeka za to, že je iný. Dnes už sa nestačí len pozerať, ale treba pripomínať vnútorné brzdy, pretože som si vedomá toho, že niektorí radi zneužívajú nenávistné pocity, aby hlásili nacionalistické heslá. Robia to cielene, aby pohli tým, ktorým chýbajú vnútorné brzdy. Dobre vieme, že nabúrané osobnosti sa ľahšie ovládajú a konflikt sa dá využiť. Nie je to dobrá cesta. Je veľmi nehodová.

Mali by sme veľmi pozorne šoférovať naše životy a používať brzdy. Bez ohľadu na to, akej sme národnosti, farby pleti, v akom jazyku hovoríme atď. Čiže, aby som bola dobre pochopená, to odporúčanie zaťahovať brzdy platí nielen pre maďarsky hovoriacich obyvateľov, ale pre nás všetkých. Vnútorné brzdy garantujú jazdu bez nehody. Podobne ako v autách, bez ohľadu na to, či ide o japonskú, nemeckú, či francúzsku produkciu.

.

Prečítajte si aj Chcete sa zviditeľniť?