BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska dnes vyjadril veľké znepokojenie nad tým, čo sa deje vo verejnoprávnej RTVS.  "Vyjadrenia redaktorov o cenzúre, prepúšťanie novinárov za to, že prejavili svoj názor - to je neprípustné. Verejnoprávna inštitúcia nepatrí jej riaditeľovi ani strane, ktorá ho tam dosadila. RTVS sa nesmie stať slúžkou politikov a je dôležité nahlas a verejne diskutovať o tom, čo sa v tejto inštitúcii deje. Vedenie RTVS by malo pravidelne, jasne a zrozumiteľne vysvetlovať koncesionárom svoje kroky," uviedol dnes na svojom facebookovom profile prezident Andrej Kiska a vyzval zodpovedné inštitúcie - parlamentný výbor, ministerstvo kultúry aj televíznu radu, aby urobili potrebné kroky na ochranu práce novinárov v RTVS a kvality obsahu vysielania.

 

 

"Slobodné a nezávislé médiá sú dôležitou a nevyhnutnou podmienkou demokracie. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej je ranou, ktorá sa nikdy nezahojí a nikdy neprestane bolieť. Útoky na novinárov a znevažovanie ich práce sú na Slovensku už roky bežne prítomné. V dnešný Svetový deň slobody tlače je možno viac ako kedykoľvek predtým dôležité hovoriť aj o ohrozovaní slobody médií na Slovensku. Naša krajina sa v nedávno zverejnenom rebríčku slobody tlače medziročne prepadla o 10 miest na 27 priečku spomedzi 180 krajín sveta," povedal ďalej Kiska. 

 

Na záver prezident poďakoval novinárom a novinárkam. "Slovensko patrí medzi krajiny, kde média plnia úlohu strážcu demokracie. Tam, kde zlyhávajú štátne orgány, odhaľujú korupciu, klientelizmus, upozorňujú na chyby inštitúcií. Za to im patrí veľká vďaka," dodal.