Viera Némethová sa nedávno stala Osobnosťou Petržalky. V Miestnej knižnici pracuje ako vedúca knižnično-informačných služieb, metodička a knihovníčka. Ak však máte radi knihy, debatuje o nich a riešite, aké vybrať svojim deťom, možno ste narazili na projekty, v ktorých má prsty práve hostka nášho Klubu knihomilov. Či už je to “Počúvadlo”, „Prebuď sa (s) knihou“ (festival detskej knihy), alebo „Nebojme sa povinného čítania”. Vedie Knižný klub Bratislava a poznať ju môžete aj cez OZ Úlet s knihou. 

“Knižnica je po mojom domove druhým najobľúbenejším miestom môjho života, tu sa cítim dobre, zmyslupne a bezpečne. Pre mňa je knižnica miesto, kde sa stretávam s dobrými a múdrymi ľuďmi, kde viem zúročiť všetky svoje nápady s knihami a o knihách, kde sa snažíme ľudom priniesť radosť, zábavu a možnosť využiť svoj voľný čas zmysluplne čítaním, vzdelavaním sa,” hovorí Viera Némethová, pre ktorú je jej práca zároveň koníčkom.

Ako prebieha biblioterapia, načo sú nám literárne súťaže, prečo je dôležité vybrať pre deti dobrú knihu a aký význam má povinná literatúra v dnešnom svete? Aj na to sa jej spýtame posledný septembrový podvečer. 

Prečo by mali deti aj v 21. storočí chodiť do knižnice? “Prečo iba deti, znie naopak moja otázka?," oponuje Viera Némethová a dodáva: "Knižnice sú tu pre všetky vekové kategórie. Deti budú tie, ktoré o svojej budúcnosti, budúcnosti svojej rodiny, štvrte, školy alebo mesta budú uvažovať, budú ju ovplyvňovať, budú mať dosah na svoju prácu a nepriamo aj na život nás všetkých. Preto im treba ukázať, že učenie, získavanie nových vedomostí, informácií, zážitkov je pestré a ani zďaleka sa neodohráva iba v škole, ako si to myslia rodičia či učitelia. Že život v nepoznaní iných ciest, možností, príbehov iných ľudí, cez emocionality prináša šablónovité myslenie, nevôľu prijímať do života iné názory, ľudí, hľadať iné riešenia. V ich živote ich môžu pozitívne nasmerovať aj knihy - romány, poézia, budú ich inšpirovať biografie iných ľudí, budú potrebovať knihy o záhrade, budú si chcieť prečítať recept na jedlo z inej časti sveta. Budú čítať v iných jazykoch a budú rodičmi a prvými vzormi pre svoje deti. PRETO pre všetko, pre obyčajný či neobyčajný život, ktorí ich čaká im treba ukázať aj svet knižnice, svet kníh, svet poznania,” hovorí metodička a knihovníčka Viera Némethová.

Viera Némethová.  Foto - Michaela Kostková

 

Kontakt s knižnicou má už odmalička aj ďalšia hostka Klubu knihomilov Paulína Feriancová. “Knihy som milovala! Knižnicu sme mali neďaleko domu a mama v nej dokonca nejaký čas pracovala, takže som mala doma neustále minimálne osem titulov z knižnice a policu plnú vlastných kníh, o ktoré som sa delila so sestrou. Čítala som ráno pri raňajkách, v škole cez prestávku, doma pred spaním (často aj namiesto spania). Neskôr, keď už som bola na strednej, som v čítaní poľavila. Dokonale ma odradilo množstvo povinnej literatúry, ktorú sme na kníhkupeckej škole mali. Ako druháčka na základnej škole som dokonca začala písať svoju prvú knihu! Dostala som sa síce len po prvé dve kapitoly, ale obrázky a obsah s názvami príbehov som zvládla na výbornú :) S odstupom rokov som za ten intenzívny čas s knihami nesmierne vďačná. Formovali moju osobnosť, fantázia pracovala na plné obrátky a dá sa povedať, že z tohto obdobia detstva čerpám doteraz mnoho inšpirácie," hovorí Paulína Feriancová. 

Paulína sa venuje vo svojej tvorbe deťom, ale chystá zaujímavé knihy, ktoré patria aj do rúk deťom so špeciálnymi potrebami a problémami. “Prácu s deťmi a pre deti milujem! Robila som vedúcu v letných táboroch, pracovala na škole a dovolím si povedať, že deti vedia vycítiť, že im rozumiem a "fandím". Pri písaní sa zabávam, užívam si to a na moment sa cítim ako moje detské postavy. Náš syn bol v mladšom veku rovnaký knihomoľ ako ja a každá jedna z kníh, ktorú prečítal, sa v ňom uložila a každý príbeh otvoril dvere fantázie o trochu viac. Ak by moje knihy rovnakým spôsobom potešili čo i len jedného mladého čitateľa či čitateľku, bola by som za to nesmierne vďačná.”

Paulína Feriancová.  Foto - archív PF

V obmedzenom režime, ale o to s väčšou chuťou sa pustíme do čítania v Klube knihomilov aj po prázdninách. Budeme sa baviť o tom, čo čítajú deti a mladí, o tom čo sa číta na školách, o povinnom čítaní, ale aj o tom ako v školách prebúdzať vášeň k čítaniu. Zavítajú medzi nás dve dámy, ktoré sa venujú čítaniu a písaniu a jeden študent, priamo zo školských lavíc. 30. Septembra o 18:30 sa v Kafé Lampy našich hostí spýtame:

 

- ako si vybrať dobrú knihu? Aké knihy by mali čítať naše deti? 

- dokáže knižnica zaujať aj pubertiaka? 

- načo je deťom povinná literatúra? Čo s tým, keď študentov viac odrádza ako priťahuje?

- čo by mladí chceli čítať?

- ako písať tak, aby to deti zaujalo?

- čo by mali čítať a ako v nich pestovať lásku ku knihám?

 

Tešíme sa na vás! Vstup je voľný, ale prosíme vás, aby ste si vopred rezervovali miesto. Chceme všetko pripraviť tak, aby ste sa cítili bezpečne:  https://bit.ly/2Hjy6OX

 

foto: Klub knihomilov