Keďže som bola v kľúčovom momente v Prahe, sme teraz celá rodina v karanténe. Muž mohol pred mojim návratom odísť s deťmi na chalupu. No buď z čistej lásky ku mne, alebo z čistého osvietenia, že by bol 2 týždne sám s dvoma veľmi živými synmi, sa rozhodol ostať a vnoriť sa do karantény spoločne, celorodinne v útrobách bytu. Mám tušáka, že B je správne :)

Nebudem idealizovať, častokrát je to divočina. Štyria hyperaktívni rodinní príslušníci a jedno hyperaktívne morské prasa, občas všetci divoko krúžime bytom. Občas zápasíme - teda synovia. Občas len dúfam, aby si nedolámali končatiny a nevypichli si oči. Občas je to celé super. 

Viete ako sa hovorí: Daj pozor, čo si želáš, lebo sa ti to splní. Nuž veľmi často som počúvala, že partneri na seba nemajú dosť času, že deti ledva vidia kvôli škole, krúžkom, úlohám. Veľa pracujeme, málo času trávime doma. Rýchly je ten život, aj venovať sebe sa nestíhame a tú očistnú diétu by sme radi dali, ale keď máme taký aktívny život, nedá sa nám. Nuž, páči sa! 

Zrazu čas je, a mňa by celkom zaujímalo, ako ho dokážeme využiť v náš prospech a čo to s nami spraví. S našimi intímnymi vzťahmi. Lebo byť zrazu 24 hodín denne v byte s mužom je iné ako ho vídať večer po práci. Ak sú tam skryté konflikty, vyplávajú na povrch. Ak je vzťah pevný, môže sa utužiť.   

Ak máme šťastie, že sme zdraví a ešte ani do práce nemusíme chodiť, nuž tu je pár tipov ako v čase izolácie neškriabať steny a vydolovať čosi pre seba a svojich blízkych. 

Hĺbkové rozhovory s partnerom/kou, na ktoré nie je v kolobehu všedných dní čas

Ide o to stanoviť si aspoň 30 minút pre ''nás dvoch''. Ak sú v domácnosti deti, odložiť ich do postele alebo inak dočasne uskladniť. Následne vytvoriť atmošku - mäkké tlmené svetlo, vypnutý telefón, chladené víno alebo teplý čaj a začať desiatimi vecami, ktoré máme na svojom životnom či momentálnom spolupútnikovi radi. Platí to i pre single ľudí. Aplikovať sa to dá na kamarátky, mamy, otcov, proste tvory nášmu srdcu blízke, no občas vzťahovo konfliktné. 

Ak začneme pozitívnymi vecami, väčšina by mala zvládnuť vypočuť si aj následných 3-5 vecí, ktoré chceme vo vzťahu zmeniť. 

Chcem schudnúť a prečistiť sa, ale vždy mi do toho čosi príde

Nuž korona prišla, aby všetky prekážky z cesty odstránila a my sme sa mohli detoxikovať od ucha až po pätu. Bez povinností mimo domu, vzala nám všetky výhovorky. Mňa osobne práve tento bod značne irituje. Vždy závidím tým, čo očisty praktikujú, no sama mám slabú vôlu a nadmernú  pažravosť a tak sa roky vyhováram pred samou sebou aj pred okolím. Korona mi alibi surovo odobrala. Pomohla by vzájomná motivácia, tak poďme do toho naraz, spolu, teraz. Tu je jedna taká tematická ryžová očista.

Bonusom je, že okrem detoxu ušetríte, striedmosti sa naučíte, tie kilá nakúpenej , uskladnenej ryže naberú vyšší zmysel. Mínusom je nervozita v prvých dňoch, ktorú zhltnú vaši rodinní príslušníci. Ak ste v byte sama, nájsť si záchranný protidetoxikačný argument je o to ťažšie.  

Cvičila by som, paže mi ovísajú ako vemená, ale nemám kedy

Tra dá!!! Pohodlne z domu napríklad taká Madfit - nekompromisná sympoška, ktorá má v paži sviatky, Vianoce, prázdniny. O dušu chrlí čerstvé videá pre začiatočníkov i pokročilých, v stoji i so závažiami, každá a každý si dokáže nájsť čo mu vyhovuje.  

Už ani nesexujeme, lebo sme unavení z toho kolotoča povinností

Nuž dokolotočovali sme. Teraz sa ukáže :) Jasné, nútiť sa nedá, ale ak si nenájdeme čas na sexuálne zblíženie a možno aj doslova vzkriesenie intimity cez toto spomalené obdobie, je to znak, že túžba i chuť niečo s tým robiť je ta het. Tak sa hecnime, aby sme sami zistili ako to vlastne je. Ja by som tipla, že koncom roka bude celosvetovo zvýšená pôrodnosť. 

Pokiaľ som sa nezačala učiť so svojimi deťmi, myslela som si, že som dobrý človek 

Tvrdé poznanie, že nie som kľuďas a že temné chute mi bublocú pod povrchom a len s vypätím síl sa ovládam, aby nedošlo k najhoršiemu. Nuž v tomto korona ozaj skúša naše limity. Tu je stránka, nabitá nápadmi na tvorivé učenie, pokusy, vzdelávacie online hry, 3D prehliadku najkrajších múzei na svete, no proste všetko možné, čo vám proces vzdelávania vašich nekoncentrovaných potomkov uľahčí a vy nebude za totálnu xantipu.

ČT tiež zriadila super stránku www.decko.cz a Zuzana Fialova každý večer o 19:30 na svojom instagrame skvelo číta rozprávky na dobrú noc, aby ste vy nemuseli. Bože vďaka za online pomoc! 

Fandím slovenskému filmu, aj dokumentom

Znie to tak intelektuálne. No keď už sa na niečo dostaneme,chceme si  oddýchnuť a radšej volíme Hollywood.. Oddýchli sme si dosť, aby v pravý čas prišiel Dafilms - streamovacia služba, kde nájdete najkvalitnejšie slovenské a české filmy. Hrané, no hlavne dokumentárne. Takže, ak ozaj fandíte slovenskej dokumentaristike, voilá! https://dafilms.sk/

 

Ak čas izolácie využijeme múdro a choroba nás obíde, keď nebezpečie prehrmí my budeme mať v bytoch upratané šatníky, roztriedené fotografie, za sebou štós prečítaných kníh a v kuchyni vlastnoručne upečený voňavý chlieb. No hlavne posilnené vzťahy s ľuďmi, na ktorých nám záleží. Náš čas a sústredená pozornosť je to najhodnotnejšie vzťahové tužidlo. Teraz je ten moment tužiť o dušu. Rozprávať sa a zdieľať, hrať sa a tvoriť. Korona je mrcha mrchatá. Preľstime jej zákernosť vzťahovým utužovaním.