Je to paradox, ale na explózii ľudského pochybenia a zla sa dá sledovať aj niečo pekné. Dobro ako sprievodný jav.

Spomínam si ako v Bostone na maratóne vybuchla bomba. Bola tam vtedy aj Natália Kisková. Rozprávala potom, ako táto tragická udalosť vyvolala v ľuďoch solidaritu. Začali sa okamžite organizovať a presúvali sa do nemocníc,
aby mohli zraneným darovať krv. Tí, ktorí bývali neďaleko nešťastia, otvorili svoje domácnosti verejnosti, ponúkali im pitie, jedlo a oporu.

A pamätáte sa na Breivika? Ako vražedne behal po nórskom ostrove a popravoval mladých ľudí? Vtedy odvážni na pevnine neváhali, naskákali do člnov a začali ustráchané deti, ktoré stihli naskákať do vody, zachraňovať.
Pritom sa sami dostávali na dostrel. Volali ich prievozníci medzi životom a smrťou.

Skúšky ľudskosti a odvahy sú veľmi náročné a málokto ich dokáže zložiť. Tento roku sa to u nás v Európe ukazuje o čosi viac. Na niektoré veci ešte nie sme pripravení. Ale s niečím sa vieme popasovať pekne.
 

Aj drobné prejavy solidarity a uvedomelosti môžu Slovensko niekam posunúť.

Tieto dni nezachraňujeme ľudské životy, ale jednu skvelú firmu. Nešťastnými a klamnými vyjadreniami kompetentných, že cícerová nátierka Alfa Bio (dnes už Lunter s.r.o.) dostala muža do kómy, táto firma utŕžila veľké straty. A ajhľa: na facebooku sa objavila nekomerčná výzva fanúšikov "Kúpme si cícerku", do ktorej sa zapojilo za týždeň 14-tisíc ľudí. Dávajú fotky ako nakupujú nátierky, tofu. Výrobky skúšajú aj noví zákazníci.

Dnes sme to v online teda zvládli. Zachránili sme cícerku. Je to krásna vec. Jedného dňa sa posunieme trochu ďalej.
 

Do reálu. A zložíme aj vďaka cícerke ďalšie a náročnejšie skúšky solidarity. Krok za krokom.

 

Prečítajte si aj Najnezbytočnejší darček pre ženu